Religia w pracy - nasz raport z ankiety

(fot. AFP)
Wydaje się, że w dzisiejszym świecie, w którym tak wiele mówi się o szeroko rozumianej tolerancji, dyskryminacja z powodów religijnych nie powinna mieć miejsca.

Religia w pracy - nasz raport z ankiety
Źródło zdjęć: © AFP

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl pokazały, iż nie mamy większych kłopotów z okazywaniem tolerancji w stosunku do wyznania naszych współpracowników z firmy. Aż 56 % biorących udział w ankiecie twierdzi, że nie spotkało się z przejawami dyskryminacji religijnej w ich miejscu pracy.

22 % internautów uważa natomiast, że dyskryminowanie z powodu wiary może mieć miejsce wówczas, gdy zbyt mocno manifestuje się swoje przywiązanie do religii. Tyle samo głosujących jest zdania, że toleracja religijna w pracy (lub jej brak) zależy przede wszystkim od tego, jaką religię się wyznaje (zobacz wyniki ankiety)
.

W opiniach internautów pojawiły się również głosy mówiące o tym, iż tak naprawdę problem z religią w pracy pojawia się głównie wtedy, gdy ktoś zaczyna na siłę przekonywać współpracowników do takiego a nie innego wyznania. Nie przeszkadza nam zbytnio obecność symboli religijnych w miejscu pracy pod warunkiem, że czujemy się indoktrynowani przez osoby, które daną religię wyznają.

Wyznawana przez kogoś religia i osobiste zaangażowanie tej osoby w wiarę nie powinno mieć najmniejszego wpływu na to, jak jest ona postrzegana w swoim miejscu pracy, jeśli oczywiście sumiennie wypełnia swoje służbowe obowiązki.


Czy w Polsce można mówić o dyskryminowaniu pracowników na tle religijnym? Może to problem marginalny, ponieważ w nawale obowiązków nie ma czasu na dyskutowanie (i ocenianie?) wiary kolegów i koleżanek z firmy? A może jest raczej tak, że dyskryminowani są tylko wyznawcy określonej relgii? Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy zasady wyznawanej religii uniemożliwiają wykonywanie poleceń przełożonych, nie pochwalając na przykład handlu i pracy w niedziele i święta?

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z dyskryminowaniem pracowników na tle religijnym? A może byłeś jednym z nich? Podziel się z nami swym doświadczeniem w tym temacie: czekamy na Wasze opinie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)