Religa tworzy nową formację polityczną
Centrum - to nowa prawicowa inicjatywa
polityczna tworzona przez senatora Zbigniewa Religę (Blok Senat
2001). Religa zapowiedział, że do połowy stycznia
odbędzie się kongres założycielski nowej formacji.
Powstanie Centrum jest związane z rozwiązaniem SKL-Ruch Nowej Polski oraz Ruchu Społecznego. We wrześniu tego roku kongres SKL- RNP podjął uchwałę w sprawie tworzenia nowej, centroprawicowej formacji politycznej. Kongres zaakceptował wtedy wstępne porozumienie z Ruchem Społecznym i wybrał Religę na przewodniczącego Komitetu Założycielskiego nowej partii.
Na ostatnim kongresie SKL-RNP postanowił zakończyć działalność. "Partia przestaje istnieć i jest w stanie likwidacji" - poinformował Religa, który był jej członkiem. Jak dodał, na kongresie wystosowano też apel, by członkowie SKL-RNP pomogli mu w budowaniu nowej inicjatywy politycznej. "Chciałbym wiele osób z SKL wykorzystać do budowy nowej formacji, ale to nie znaczy, że wszyscy oni przyjdą do nas" - podkreślił senator.
Jak powiedział Religa, także Ruch Społeczny w najbliższym czasie ulegnie rozwiązaniu. "Tu też jest wielu wartościowych ludzi, na których liczę w tworzeniu nowej formacji" - zaznaczył Religa. "Ale przede wszystkim zwracam się do ludzi, którzy do tej pory nie uczestniczyli czynnie w polityce" - dodał.
Senator zapewnił, że senator Krzysztof Piesiewicz (szef RS-PAP) to jedna z osób, które zadeklarowały już współpracę. "Mam też pełne wsparcie w posłach SKL" - dodał Religa.
Zaprzeczył, że jego inicjatywa ma jakikolwiek związek z AWS. Podkreślił, że jego środowisko krytycznie odnosi się do systemu prowadzenia polityki przez AWS, "co nie znaczy, że krytycznie odnosi się do 4 lat rządów Jerzego Buzka". "Było tam wiele mądrych inicjatyw, takich jak 4 reformy, które muszą być kontynuowane, a zostały zaniechane" - dodał Religa.
W materiałach przekazanych dziennikarzom czytamy, że podstawowe wyzwania dla działań obywatelskich to "naprawa polskiej demokracji i systemu politycznego, przywrócenie jednoznacznej odpowiedzialności za czyny i zaniechania, uleczenie państwa z korupcji, radykalne usprawnienie administracji, zwiększenie bezpieczeństwa, przywrócenie sprawiedliwości, uzdrowienie służby zdrowia i dostosowanie edukacji do wymagań współczesności".(iza)