Rekrutacja na studia: dużo chętnych na dziennikarstwo i języki obce
Na uczelniach trwa rekrutacja studentów.
Dużo chętnych zgłosiło się na dziennikarstwo i studia
filologiczne. Tradycyjnie bardzo popularnymi kierunkami są prawo,
psychologia i socjologia. Na uczelniach technicznych największym
zainteresowaniem cieszy się budownictwo i informatyka.
Na największej uczelni w Polsce - Uniwersytecie Warszawskim - zarejestrowało się ponad 30 tys. kandydatów. Wielu z nich zgłosiło się na kilka kierunków studiów, Największa liczba chętnych zgłosiła się na prawo (4 tys.) i na ekonomię (2 tys.). Najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na etnologii - 25 osób. Na drugiej pozycji jest dziennikarstwo - 24 osoby na jedno miejsce. Podobnie jest na filologiach orientalnych - japonistyce (23 osoby na miejsce) i sinologii (17).
Na Politechnikę Warszawską zgłosiło się ok. 10 tys. chętnych na 5200 miejsc, które przygotowała uczelnia. Najwięcej chętnych jest na kierunek budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej - 1200 kandydatów na 210 miejsc. Ponad tysiąc chętnych będzie też walczyć o 160 miejsc na informatyce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również gospodarka przestrzenna na Wydziale Geodezji. 14 lipca zostaną ogłoszone pierwsze listy przyjętych studentów.
Dziennikarstwo jest w tym roku najbardziej obleganym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiega się 18 kandydatów. Obok dziennikarstwa najbardziej obleganym kierunkiem jest psychologia stosowana - nieco ponad 12 kandydatów na jedno miejsce, oraz filologia angielska - 12 chętnych na miejsce. Na UJ w roku akademickim 2007/2008 stacjonarne studia dzienne rozpocznie 8675 osób. Taki jest limit przyjęć. Chętnych jest prawie cztery razy więcej - 32 887.
Na Akademii Ekonomicznej w Krakowie najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na nowym kierunku turystyka i rekreacja - ponad 10. Na tej uczelni chce studiować 7 tys. osób. Limit ustalono na 1990 studentów. Oblegana jest również europeistyka, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 8 chętnych. Na trzecim miejscu są stosunki międzynarodowe - ponad 6 kandydatów na miejsce.
Na Akademii Górniczo-Hutniczej przygotowano 6 tys. miejsc. Chętnych jest ponad 10 tys. Ponad 10 kandydatów rywalizuje o jedno miejsce na socjologii. O miejsce na kierunku budownictwo na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii rywalizuje ponad 6 kandydatów na miejsce. Na inżynierii biomedycznej jest prawie 6 chętnych na jedno miejsce.
Na Uniwersytecie Śląskim o 6484 miejsca na studiach stacjonarnych (dziennych) walczy ok. 17 tys. kandydatów - o 3 tys. mniej niż w ub.r. Liderem w rankingu popularności jest filologia angielska- język biznesu, gdzie na jedno miejsce przypada 30 kandydatów. Na drugim miejscu jest socjologia reklamy - 23 osoby na miejsce, na trzecim pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną - 20,28.
Na UŚ najliczniejsza grupa maturzystów ubiega się o przyjęcie na: prawo (1690 kandydatów), na psychologię (1476), na pedagogikę (różne specjalności łącznie - ponad 1300), języki obce (ok. 1200 osób) i politologię (1080). Popularnością nie cieszą się nauki ścisłe. Pierwszy nabór nie wypełni limitów miejsc m.in. na geofizyce, fizyce oraz inżynierii biomedycznej (nowy kierunek utworzony przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym).
Na większości kierunków nazwiska osób z szansą na indeks UŚ będą znane 16 lipca. Kandydaci zakwalifikowani na studia będą otrzymywali informację e-mailem. Od 16 do 20 lipca są proszeni o dokonanie wpisu na studia. Będzie to formalne potwierdzenie, że zamierzają studiować na tej, a nie innej uczelni.
Uniwersytet Szczeciński przygotował 37 kierunków studiów. Kandydaci złożyli łącznie 11 800 podań o przyjęcie na studia stacjonarne. O jedno miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się średnio 2 osoby. Najwięcej podań zostało złożonych na prawo (1264 podań/na 300 miejsc), turystykę i rekreację (697/120), ekonomię na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług (679/210), europeistykę na Wydziale Humanistycznym (672/90) i socjologię (528/100).
Według liczby chętnych na jedno miejsce, największym zainteresowaniem cieszy się europeistyka (7 osób na miejsce), pedagogika (6), filologia angielska (6), turystyka i rekreacja (6), logistyka (5). Wyniki postępowania rekrutacyjnego zostaną ogłoszone 17 lipca na wydziałach, na których kandydaci składali dokumenty. Swój wynik kandydat będzie mógł sprawdzić również w systemie Elektronicznej Rejestracji Kandydatów po zalogowaniu się na swoje konto.
Warszawska Szkoła Główna Handlowa przygotowała 900 miejsc na I roku. Kandydaci rejestrowali się przez internet i składali dokumenty w dziekanacie. Liczba zarejestrowanych kandydatów przekroczyła 3800. Rekrutacja odbywała się wyłącznie na podstawie wyników matur i osiągnięcia w olimpiadach - na studia licencjackie SGH nie prowadzi dodatkowych egzaminów wstępnych. Kandydaci na studia licencjackie na SGH nie wybierają kierunku podczas rekrutacji - rozpoczynają studia od realizacji przedmiotów ogólnych, a dopiero pod koniec I roku studiów decydują się na określony kierunek. Mają do wyboru: ekonomię, europeistykę, finanse i rachunkowość, gospodarkę przestrzenną, metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, politykę społeczną, stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie.
Także na Politechnice Wrocławskiej część nowo przyjętych studentów będzie mogła na pierwszym roku studiować bez przydziału kierunku. W ramach tzw. studium kształcenia podstawowego będą zapoznawali się z różnymi zagadnieniami, a dopiero na drugim roku wybiorą odpowiadający im kierunek. W podjęciu decyzji pomogą im pracownicy uczelni. Na Politechnikę Wrocławską zgłosiło się w tym roku 15 tys. kandydatów. Uczelnia przyjmie 7 tys. z nich. Najwięcej osób (niemal 1,5 tys.) ubiega się o miejsce na Wydziale Elektroniki, głównie na kierunku informatyka. 380 chce studiować budownictwo.
Na Uniwersytecie Gdańskim chce studiować 14 tys. kandydatów. Na studiach stacjonarnych uczelnia przygotowała 4 tys. miejsc. Najwięcej chętnych jest na dziennikarstwo i biotechnologię oraz na prawo, psychologię i filologie obce.
Także dziennikarstwo i biotechnologia to najbardziej oblegane kierunki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. O jedno miejsce na dziennikarstwie rywalizuje 17 kandydatów, na biotechnologii jest 16 chętnych na jedno miejsce. Kolejne pozycje zajmują stosunki międzynarodowe (15 osób), psychologia (14), socjologia (9) i polonistyka (8). Łącznie na uczelnię zgłosiło się 21 tys. kandydatów.