Trwa ładowanie...
d1mdu29
film
27-04-2002 11:49

Rekordowy "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra"

"Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" to najdroższy film w historii kina francuskiego - jego budżet wyniósł ponad 50 mln euro. Od 30 stycznia film zobaczyło we Francji prawie 15 mln widzów. Do Polski obraz trafi w lipcu.

d1mdu29
d1mdu29

Film jest ekranizacją jednej z części kultowego komiksu o przygodach Asterixa, autorstwa tekściarza Rene Goscinny'ego oraz rysownika Alberta Uderzo. Akcja filmu rozgrywa się w 52 roku przed narodzeniem Chrystusa. Galia - ojczyzna Asterixa, Obelixa i Panoramixa - nie jest jeszcze całkowicie podbita przez Imperium Rzymskie. Pod rzymskim jarzmem jest natomiast Egipt.

Królowa Egiptu, Kleopatra, postanawia udowodnić Cezarowi, że Egipcjanie to najpotężniejszy lud świata. Dowodem ma być najwspanialszy pałac wzniesiony na pustyni w ciągu trzech miesięcy. Budowę pałacu Kleopatra powierza Numerobisowi. Jeśli architekt nie zdąży z budową pałacu, zostanie rzucony na pożarcie krokodylom. Numerobis postanawia poprosić o pomoc Galów.

Kampania reklamowa filmu we Francji pochłonęła 3 mln euro - tyle samo, ile kosztowała kampania "Harry'ego Pottera". Film, rozpowszechniony we Francji w rekordowej liczbie 957 kopii, zyskał miano "lokomotywy kina francuskiego roku 2002".

Zdjęcia do filmu zrealizowano na Malcie, w Maroku i w Epinay pod Paryżem. Kilka miesięcy trwała praca nad projektami i budową wielkich dekoracji. Na marokańskiej pustyni powstała jedna z najważniejszych scenografii: plac budowy wielkiego pałacu dla Cezara, zamówionego przez Kleopatrę.

d1mdu29

Do scen rozgrywających się na placu zaangażowano ponad 2 tys. statystów. Każdemu z nich z osobna dobierano stroje, obuwie i biżuterię. Każdego uczono także, jak posługiwać się starożytnymi narzędziami. Zorganizowano nawet kursy o starożytnych technikach budowlanych - zaangażowano specjalistów-kamieniarzy, rzeźbiarzy, malarzy i nosiwodów.

Na potrzeby filmu zużyto ponad 11 km tkanin, z których uszyto 2500 kostiumów dla statystów, oraz 600 m materiału na kostiumy dla najważniejszych aktorów. Wykonano także ponad 5 tys. par sandałów i trzewików. Najwięcej uwagi poświęcono sukniom Kleopatry - aktorka występuje w każdej ze scen w innym stroju. Na jedną z jej sukni naszyto 5 tys. pereł - praca ta zajęła około 400 godzin.

W rolach głównych w filmie wystąpili: Gerard Depardieu - Obelix, Christian Clavier - Asterix, Jamel Debbouze - Numerobis, Claude Rich - Panoramix, Monica Bellucci - Kleopatra, Alain Chabat - Juliusz Cezar, Gerard Darmon - Marnypopis. Alain Chabat jest także reżyserem i scenarzystą filmu.

Polska premiera kinowa filmu jest zapowiedziana na 19 lipca. Głosów postaciom użyczą: Wiktor Zborowski - Obelix, Mieczysław Morański - Asterix, Cezary Pazura - Numerobis, Ryszard Nawrocki - Panoramix, Magdalena Wójcik - Kleopatra, Wojciech Paszkowski - Cezar, Marcin Troński - Marnypopis. Reżyserem polskiej ekipy realizacyjnej będzie Joanna Wizmur. (ej)

d1mdu29
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mdu29
Więcej tematów