Rekordowo wysokie skażenie wody wokół Fukushimy
4385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA).
- Zawartość radioaktywnego jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima osiągnął najwyższy poziom od rozpoczęcia pomiaru promieniowania - poinformował podczas konferencji prasowej wicedyrektor NISA Hidehiko Nishiyama.
Spytany o to, czy dochodzi do ciągłego skażenia wody morskiej, Nishiyama odpowiedział, że "może tak być". Jak dodał, niezmiennie wysoki poziom promieniowania w tej wodzie w pobliżu uszkodzonej siłowni może oznaczać, że stale dochodzi do skażenia radioaktywnego.
W ocenie Nishiyama, nie stanowi to zagrożenia, ponieważ mieszkańcy okolicznych terenów zostali już ewakuowani. Władze ewakuowały jak dotąd osoby mieszkające w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni.
Rząd Japonii nie planuje rozszerzenia strefy ewakuacji wokół uszkodzonej elektrowni, mimo że po MAEA również japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego zaleciła ewentualne rozszerzenie tej strefy - poinformował rzecznik rządu.
Rzecznik gabinetu premiera Naoto Kana, Yukio Edano powiedział, że na razie rząd nie planuje dalszej ewakuacji terenów wokół Fukushimy.
Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zasugerowała władzom japońskim rozszerzenie strefy ewakuacji i zaleciła ponowną "ocenę sytuacji".
Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała następnie, że rząd "musi rozważyć" dalszą ewakuację.
Edano powiedział, że w związku z rekomendacją MAEA bardziej rygorystyczne monitorowane będzie skażenie gruntu.