Rekordowe upały. Sytuacja jest trudna do opanowania
Pogoda w tym popularnym, turystycznym kraju daje się we znaki. Z jednej strony notowane są ekstremalne temperatury, z drugiej zaś - wyjątkowo wysoka wilgotność powietrza. Wszystko to zakłóca podróże lotnicze do popularnych wakacyjnych kurortów.
Szczególnie dramatyczna sytuacja utrzymuje się na terenie śródziemnomorskiej prowincji Antalya. To właśnie tam Turcja w szczególny sposób mierzy się z rekordowo gorącymi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Takie warunki są trudne nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale i dla turystów, którzy mają problem z podróżowaniem do popularnych tureckich kurortów.
Ostrzeżenia przed rekordowymi upałami
Władze Turcji ostrzegają przed rekordowo wysokimi temperaturami, które, póki co, nie zamierzają ustępować. Wyjątkowo gorąco jest w całym kraju, a w obecnym tygodniu odnotowano nowy rekord. Słupki rtęci na termometrach w Eskisehir, w centralnej części prowincji Antalya, pokazały aż 49,5 stopni Celsjusza.
- Temperatury wzrosły dziś do rekordowego poziomu w Turcji z powodu fali upałów, która ogarnęła kraj. Według danych Generalnej Dyrekcji Meteorologii Ministerstwa Środowiska, Urbanizacji i Zmian Klimatu, najwyższą temperaturę zmierzono w Eskisehir, gdzie wyniosła 49,5 stopnia Celsjusza - poinformował turecki minister środowiska, urbanizacji i zmian klimatu Mehmet Ozhaseki. - Dotychczasowych rekord został ustanowiony 20 lipca 2021 i wynosił 49,1 stopnia Celsjusza. Zmierzono go w miejscowościach Şırnak, Cizre - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pożary, wilgoć, chmury
Ekstremalne warunki pogodowe podsycają niebezpieczne, szalejące pożary. Tylko w tym tygodniu zgłoszono ich co najmniej 10, część z nich na południowym wschodzie oraz na wybrzeżach Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego.
Rosnąca wilgotność powietrza ma z kolei związek z podniesieniem się temperatury wody, która obecnie wynosi nawet 30 stopni Celsjusza. Tym sposobem w śródziemnomorskich obszarach Turcji wilgotność powietrza mieści się w obszarze 90 procent.
Pożary i wilgoć to nie jedyne przyczyny utrudnień w ruchu turystycznym. Nad Antalyą zgromadziły się chmury, które również znacznie wpływają na loty do turystycznego raju. Wiele z nich jest przekierowywanych na pobliskie lotniska.