PolskaRękopis Kopernika

Rękopis Kopernika


To pierwsza od kilkudziesięciu lat okazja, by zobaczyć białe kruki Biblioteki Jagiellońskiej: rękopis "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika z 1541 r., najstarszy przekaz "Bogurodzicy" z 1408 r. czy rękopisy Chopina i polskich noblistów.

Rękopis Kopernika

- Będziecie mogli zobaczyć skarby, których nie mogli zobaczyć zwykli śmiertelnicy, przechowywane w piwnicach biblioteki od XV w. - powiedział rektor UJ Franciszek Ziejka dokonując wczoraj uroczystego otwarcia wystawy "Skarby Biblioteki Jagiellońskiej". Wybrano na nią najcenniejsze i różnorodne eksponaty. W dwóch salach biblioteki, w specjalnie w tym celu zakupionych gablotach, znalazło się ich kilkadziesiąt.

- Staraliśmy się pokazać egzemplarze, które ze względów bezpieczeństwa są bardzo rzadko wystawiane - od średniowiecznych ksiąg ilustrowanych miniaturami jak kodeks Baltazara Behema z 1505 r., poprzez nuty autorstwa Chopina i Paderewskiego, po akwaforty Rembrandta i dzieła Albrechta Dürera - mówił Piotr Horodyński, kurator. - To najcenniejsze zabytki rękopiśmiennictwa i drukarstwa, grafiki oraz zbiorów kartograficznych, które od wieków przechowywane są przez najstarszą bibliotekę uniwersytecką w Polsce. Wystawa zapoczątkowała Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie czynna do 10 czerwca.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)