Trwa ładowanie...
d2fiyvp

Reformie oświaty Anny Zalewskiej Polacy mówią "nie"

Niechęć Polaków wobec zmian w szkolnictwie widać nie tylko w liczbie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum, ale również w sondażach. Gdyby deklaracje badanych przełożyły się na odpowiedzi w wiążącym referendum, reforma zostałaby odwołana.
Share
Reformie oświaty Anny Zalewskiej Polacy mówią "nie"
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d2fiyvp

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla oko.press, 52 proc. Polaków głosowałoby przeciw reformie, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku, a 43 proc. - za. Pozostałe 5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

Niechęć Polaków do propozycji minister Anny Zalewskiej było widać już w poprzednim badaniu.

Jak podał w czwartek Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i pełnomocnik zawiązanego w styczniu 2017 r. Komitetu Referendalnego, w dwa miesiące zebrano 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji.

d2fiyvp

Stoi na czele nauczycieli od blisko 20 lat. Kim jest Sławomir Broniarz?

Minister Anna Zalewska zapowiedziała, że uszanuje podpisy. Zaznaczyła jednocześnie, że o tym, czy ogólnopolskie głosowanie się odbędzie, zdecyduje Sejm.

Co partia to opinia

Ankietowanych podzielono również według poglądów politycznych. 32 proc. wszystkich badanych stanowił elektorat PiS. 79 proc. osób z tej grupy opowiedziało sie za zmianami proponowanymi przez Zalewską. 17 proc. było innego zdania.

d2fiyvp

Protest ZNP wchodzi w nową fazę. Jakie są cele i dlaczego nauczyciele protestują?

Biorąc pod uwagę wszystkich pozostałych badanych (głosujących na inne partie niż PiS), za przeprowadzeniem reformy było 30 proc. respondentów, przeciwko - 65 proc. ankietowanych. Jak rozłożyły się głosy w grupie wyborców opozycji PO i Nowoczesnej (stanowiła 36 proc. wszystkich badanych)? 13 proc. pytanych chce zmian w oświacie, aż 84 proc. respondentów jest im przeciwne.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-19 marca, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: oko.press

d2fiyvp

Podziel się opinią

Share
d2fiyvp
d2fiyvp
Więcej tematów