Trwa ładowanie...
d1gmifw

Referendum? Ten ruch MEN mówi wiele

Choć przeciwnicy rewolucji, którą PiS szykuje w szkołach wciąż liczą na referendum w tej sprawie to jednak resort edukacji nie zwalnia w przygotowaniach. Do uzgodnień i konsultacji trafił właśnie projekt MEN ws. nowych świadectw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Referendum? Ten ruch MEN mówi wiele
(flickr.com, Fot: Bro. Jeffrey Pioquinto)
d1gmifw

Chodzi i nowelizację rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, a konkretnie wprowadzenie nowego wzoru świadectwa dla uczniów kończących VI klasę szkoły podstawowej.

Zmiana jest oczywiście konsekwencją zmian w ustroju szkolnym i przekształceniem sześcioletniej szkoły podstawowej w szkołę ośmioletnią. W efekcie uczniowie klasy VI zamiast pójść do gimnazjum, przejdą do klasy VII. Dlatego na zakończenie roku otrzymają świadectwo promocyjne, a nie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Ponieważ pierwszy rocznik, który będzie się uczył w VII klasie, to uczniowie, którzy w obecnym roku szkolnym 2016/2017 są w VI klasach, MEN chce, by nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

d1gmifw

Protesty i wniosek o referendum

Działania resortu nie pozostawiają złudzeń: referendum nie będzie, choć zebrano w tej sprawie niemal milion podpisów.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się w roku szkolnym 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiana struktur szkół pociąga za sobą zmianę podstawy programowej.

Przeciwko zmianom protestują organizacje nauczycielskie i część rodziców. Premier Beata Szydło i jej ministrowie twierdzą, że na referendum jest już za późno.

d1gmifw

Podziel się opinią

Share

d1gmifw

d1gmifw
Więcej tematów