PolskaReferendum i negocjacje unijne - wydarzeniem 2003 r.

Referendum i negocjacje unijne - wydarzeniem 2003 r.

Referendum i negocjacje unijne to, zdaniem 58% respondentów CBOS, najważniejsze wydarzenie dla Polski w zeszłym roku. Dla świata najważniejszym wydarzeniem, według ankietowanych, była wojna w Iraku i pojmanie Saddama Husajna.

28.01.2004 13:45

58% uczestników sondażu, spytanych o najważniejsze wydarzenie 2003 r. dla Polski, wskazało na fakty związane z naszym przystąpieniem do UE. Wymieniano przede wszystkim referendum akcesyjne, ale także dyskusję o podpisanym w 2000 r. traktacie nicejskim. Na kolejnym miejscu znalazł się udział Polski w operacji w Iraku - 8% ankietowanych wskazało na to jako na najważniejsze wydarzenie zeszłego roku. Sprawa Rywina - zarówno w kontekście korupcyjnej propozycji, jak i prac sejmowej komisji śledczej, okazała się najważniejsza dla 3% pytanych.

W dalszej kolejności respondenci CBOS wymieniali ogólnie korupcję i afery (2%), 25-lecie pontyfikatu i działalność papieża Jana Pawła II (2%), sytuację w ochronie zdrowia i problemy z Narodowym Funduszem Zdrowia, strajki rolników i kolejarzy, wypadek śmigłowca z premierem na pokładzie i wydarzenia sportowe: eliminacje do Mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz sukcesy siatkarek (wszystkie sprawy - po 1% wskazań). 7% badanych uznało, że w zeszłym roku nie było dla Polski wydarzenia zasługującego na taką rangę, a 23% odparło: trudno powiedzieć.

CBOS podaje, że w ubiegłych latach Polacy wskazywali na zakończenie negocjacji z UE oraz wizytę papieża (2002), wybory do parlamentu i zmianę rządu (2001), wybory prezydenckie i negocjacje akcesyjne z UE (2000), pielgrzymkę Jana Pawła II i przyjęcie Polski do NATO (1999), wybory samorządowe i reformę administracyjną kraju (1998), wybory parlamentarne i powódź (1997), Nobel dla Wisławy Szymborskiej i rozmowy ws. wstąpienia do UE i NATO (1996), wybory prezydenckie i rozmowy ws. wstąpienia do UE i NATO (1995), rozmowy ws. wstąpienia do NATO i UE (1994), upadek rządu Hanny Suchockiej, rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory oraz powstanie rządu Waldemara Pawlaka oraz wyjście z Polski wojsk rosyjskich (1993), upadek rządu Jana Olszewskiego i powstanie gabinetu Suchockiej oraz traktat o stowarzyszeniu z EWG (1992).

55% Polaków, spytanych o najważniejsze wydarzenie dla świata w minionym roku, wymieniło wojnę w Iraku i schwytanie Saddama Husajna. Na "walkę z terroryzmem" wskazało 8% badanych. 3% uznało za takie wydarzenie rozszerzenie UE. Dla 2% najważniejszym wydarzeniem zeszłego roku na świecie była - podobnie jak w Polsce - działalność Jana Pawła II, jego podróże i jubileusz. Po 1% badanych wskazało na trzęsienie ziemi w Iranie i epidemię SARS.

"Nie było takiego wydarzenia" - odpowiedziało 3%, 30% odparło zaś: "trudno powiedzieć, nie wiem". CBOS zapytał o najważniejsze wydarzenie 2003 r. dla Polski i dla świata od 9 do 12 stycznia 1057 dorosłych Polaków. To reprezentatywna próba losowa. Pytanie miało charakter otwarty, czyli ankieterzy nie sugerowali żadnej odpowiedzi - badani wskazywali ją sami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)