Trwa ładowanie...
dsr2aco
18-08-2004 14:40

Redukcja wojsk USA w Europie nie wpłynie na udział w NATO

Redukcja obecności wojskowej USA w Europie nie wpłynie na zaangażowanie amerykańskie wobec NATO - takie zapewnienie usłyszeli w środę od Amerykanów przedstawiciele krajów Sojuszu podczas posiedzenia Rady Ambasadorów NATO w Brukseli.

dsr2aco
dsr2aco

Jak poinformował dziennikarzy rzecznik NATO Robert Pszczel, delegacja USA przedstawiła plany związane z dyslokacją wojsk amerykańskich w Europie i Azji, zapowiedzianą w poniedziałek przez prezydenta George'a W. Busha.

W ciągu najbliższych 10 lat z Europy i Azji Amerykanie wycofają 60-70 tys. żołnierzy. Bush zapowiedział, że nowy plan rozmieszczenia wojsk amerykańskich będzie bardziej elastyczny. Więcej żołnierzy będzie stacjonować w USA i stamtąd wyruszać na misje.

Koledzy amerykańscy bardzo mocno podkreślili, że żadna z tych zmian nie wpłynie na zaangażowanie amerykańskie w stosunku do NATO - powiedział dziennikarzom rzecznik Pszczel. - Miejsce rozmieszczenia danych sił nie jest czynnikiem decydującym. Ważne są faktyczne zdolności operacyjne i to się nie zmienia.

Zmiany, które i tak nie nastąpią z dnia na dzień, na pewno nie wywierają i nie wywrą negatywnego wpływu na stan gotowości Sojuszu - dodał.

dsr2aco

Według Pszczela, amerykańskie plany mają też m.in. na celu poprawę zdolności operacyjnych sił USA, w tym również na potrzeby NATO.

Jeśli amerykańskie zasoby wojskowe będą jeszcze bardziej efektywne, bardziej dostępne, łatwiej będzie je można wykorzystać, tam gdzie jest to niezbędne, w tym na potrzeby operacji NATO- wskich, będzie to na pewno z pożytkiem dla wszystkich - powiedział rzecznik.

Dodał, że decyzja USA znajduje pełne zrozumienie w krajach członkowskich NATO, które były o tych planach informowane.

Zdaniem Pszczela, nie można wykluczyć, że "część zaangażowania wojskowego USA" będzie skierowana do innych regionów Europy. Nie było jednak mowy o konkretnych krajach, gdyż takie decyzje wymagają uzgodnień dwustronnych.

dsr2aco

Z żadnych znanych NATO informacji nie wynika, jakoby przemieszczenie sił USA miało mieć "charakter mechaniczny", na przykład przeniesienie jednostek z Niemiec do Polski - uważa Pszczel. Natomiast nie można wykluczyć nowych rozwiązań związanych z obecnością ekspertów, szkoleniem czy dostępem do sprzętu.

Według danych amerykańskiej misji przy NATO, około 230.000 żołnierzy USA stacjonuje obecnie w różnych regionach świata.

Dowództwu wojsk USA w Europie podlega 117.000 żołnierzy, w tym ok. 75.000 stacjonuje w Niemczech. Podobną liczba żołnierzy amerykańskich rozmieszczona jest w regionie Azji i Pacyfiku, nie licząc ok. 150.000 wysłanych do Iraku i Afganistanu.

dsr2aco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsr2aco
Więcej tematów