Trwa ładowanie...
dipfemc

RB ONZ potępiła próby rakietowe Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła we wtorek jednomyślnie ostatnie próby rakietowe Korei Płn. i wyraziła zaniepokojenie "coraz bardziej destabilizującym zachowaniem" tego państwa, mimo zakazujących mu takich prób rezolucji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
RB ONZ potępiła próby rakietowe Korei Północnej
(Newscom)
dipfemc

W opublikowanym oświadczeniu Rada podkreśliła, że ostatnie próby "zwiększają napięcie w regionie i poza nim a także ryzyko regionalnego wyścigu zbrojeń".

Rada zagroziła "podjęciem dalszych znaczących posunięć" wobec Korei Północnej i wezwała państwa członkowskie ONZ do wzmożenia wysiłków mających zapewnić pełne przestrzeganie uchwalonych już sankcji wobec Pjongjangu.

Wyrażono przy tym ubolewanie, że władze Korei Północnej przeznaczają "zasoby na rozwój broni rakietowej, podczas gdy jej obywatele mają wielkie niezaspokojone potrzeby".

dipfemc

Korea Północna w poniedziałek nad ranem wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita.

Wystrzelenie pocisków osobiście nadzorował przywódca KRLD Kim Dzong Un. Testy te - jak podkreśliła północnokoreańska agencja prasowa KCNA - były elementem przygotowania armii do "ataków, w razie konieczności, na bazy wojskowe imperialistycznego agresora, USA, w Japonii".

Kim Dzong Un ostrzegł, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, iż "w każdej chwili może rozpętać się wojna".

Zdaniem komentatorów ostatnie testy rakietowe były reakcją KRLD na wspólne ćwiczenia armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które obecnie odbywają się w Korei Płd. Uczestniczy w nich 28,5 tys. żołnierzy.

dipfemc

Zobacz także: Kim Jong Un ogląda pokaz siły swojej armii

dipfemc

Podziel się opinią

Share

dipfemc

dipfemc
Więcej tematów