Trwa ładowanie...
d4i48xx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Raul Castro: USA powinny zwrócić Kubie Guantanamo

Wznowienie normalnych relacji między Kubą i USA będzie miało sens, jeśli USA zwrócą Kubie teren bazy wojskowej Guantanamo, zniosą embargo handlowe i wypłacą wyspie odszkodowanie za straty poniesione z tego tytułu - oświadczył prezydent Kuby Raul Castro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Raul Castro
Raul Castro (PAP/EPA, Fot: Luis Alvarado)
d4i48xx

Przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych między Waszyngtonem i Hawaną jest możliwe przed spełnieniem tych warunków, ale "jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, to dyplomatyczne zbliżenie nie miałoby sensu" - podkreślił kubański przywódca, przemawiając w środę w stolicy Kostaryki, San Jose, na szczycie Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

- Blokada handlowa i finansowa wyrządza ogromne szkody i narusza prawo międzynarodowe - dodał. Castro zaproponował, by prezydent USA Barack Obama, korzystając z uprawnień przysługujących mu jako głowie państwa, doprowadził do złagodzenia embarga.

- Obama mógłby rozszerzyć działania podjęte dla zmniejszenia restrykcji wobec sektora telekomunikacyjnego na pozostałe sektory kubańskiej gospodarki - dodał. Jednocześnie przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż droga do całkowitego zniesienia obowiązujących restrykcji "będzie długa i trudna". Zapowiedział też, że nie będzie tolerował żadnych prób wywierania presji w wewnętrznych sprawach jego kraju.

d4i48xx

W ramach ogłoszonego przez USA ograniczonego złagodzenia restrykcji handlowych Waszyngton 16 stycznia umożliwił eksport na Kubę materiałów budowlanych na użytek osób prywatnych oraz sprzętu rolniczego dla "małych gospodarstw". Ponadto Kubańczycy zgodzili się na import z USA sprzętu i usług telekomunikacyjnych oraz informatycznych, w tym też telefonów komórkowych.

17 grudnia Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie; rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się 22 stycznia.

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów