Gdzie Polacy rozwodzą się najczęściej? Najnowsze dane

Eksperci przeanalizowali dane dotyczące rozwodów w Polsce. Wyniki mogą zaskakiwać. Chociaż problemy w małżeństwie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn rozstań, to problemy finansowe częściej sprawiają, że pary ze sobą zostają. W liczbie rozwodów bez zmian - wciąż prym wiodą duże miasta.

Raty kredytu scalają małżeństwa? Polaków nie stać na rozwody/ Zdjęcie ilustracyjne
Raty kredytu scalają małżeństwa? Polaków nie stać na rozwody/ Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pexels
Sara Bounaoui

Rosnąca inflacja i szybujące stopy procentowe sprawiają, że sytuacja finansowa wielu polskich rodzin jest trudna. Stres z tym związany bez wątpienia odbija się na relacjach w małżeństwie. Czy to jednak powód do rozwodu?

Eksperci przeanalizowali pod tym kątem dane dotyczące pozwów rozwodowych. Okazuje się, że w I połowie 2022 roku do sądów wpłynęło ponad 38,7 tys. pozwów rozwodowych. To o 0,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z badania dla MondayNews.

Jak wskazuje ekonomista Marek Zuber, to właśnie spłata kredytu hipotecznego scala małżeństwo. Pary z kredytem rzadziej decydują się na formalne rozstania, ponieważ najczęściej żadnej ze stron nie stać na to, żeby spłacić drugą.

Analitycy zaznaczają także, że kwestie ekonomiczne to tylko jedna z przyczyn, które mają wpływ na rozwody Polaków. Zajmujący się prawem rodzinnym Paweł Budrewicz zwraca uwagę, że przyczyn rozstań jest wiele, jednak faktyczne źródło problemu jest zawsze jedno - zły wybór partnera.

Najczęściej Polacy rozwodzą się w dużych miastach

Eksperci bez zaskoczenia przyjmują dane dotyczące tego, w których częściach kraju Polacy najczęściej się rozwodzą. Najwięcej pozwów wpływa do sądów w dużych miastach. Wpływają na to przede wszystkim kwestie ekonomiczne.

Marek Zuber zauważa, że najwięcej pozwów wpływa w miastach, w których Polacy zarabiają najwięcej. Mają oni największe możliwości finansowe, co pozwala im nie tylko podjąć decyzję o samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale też o poniesieniu wszelkich kosztów związanych z rozwodem.

Jak wynika z danych z sądów okręgowych w całej Polsce, w I połowie 2022 roku najwięcej pozwów rozwodowych wpłynęło do: Sądu Okręgowego w Poznaniu, Sądu Okręgowego w Warszawie, Sądu Okręgowego w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Krakowie i Sądu Okręgowego w Katowicach.

Źródło: MondayNews

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rozwódrata kredytustopy procentowe nbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)