Rasmussen: Polska jako członek NATO jest bezpieczna
Kryzys związany z Ukrainą pokazuje nam jaśniej niż kiedykolwiek wcześniej, że obrona jest ważna, że współpraca między dwoma wybrzeżami Atlantyku jest najlepszym, najbardziej naturalnym sposobem, by zapewnić bezpieczeństwo - ocenił szef NATO. Anders Fogh Rassmusen, który spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem zapewnił też, że Polska jako członek NATO jest bezpieczna. - Ktokolwiek próbowałby wypróbować solidarność sojuszniczą, poniesie klęskę - oświadczył.
08.05.2014 | aktual.: 08.05.2014 13:13
Anders Fogh Rassmusen podziękował Donaldowi Tuskowi za działania w sprawie Ukrainy. - Odegrał pan kluczową rolę w odpowiedzi na kryzys polityczny na Ukrainie. Kiedy Ukraińcy domagali się prawa głosu na temat swojej przyszłości był pan wiodącym głosem w Europie. Również w NATO, kiedy ocenialiśmy długoterminowe implikacje tej nowej sytuacji dla naszego własnego bezpieczeństwa - podkreślił Rasmussen.
Szef NATO dodał, że z premierem miał ważną dyskusję na temat agresji rosyjskiej na Ukrainie i odpowiedzi na ten poważny kryzys. - Żeby sprostać temu wyzwaniu musimy wykazać solidarność, wykazać determinację, jak również przywództwo - zaznaczył.
- Polska wie, jak ważna jest solidarność w obliczu opresji, Polska wie, jakie jest znaczenie determinacji walcząc o sprawiedliwość i wolność, i Polska pokazuje silne przywództwo w tych trudnych czasach - dodał Rasmussen.
Donald Tusk zadeklarował z kolei, że Polska jest gotowa brać na siebie współodpowiedzialność za część organizacyjno-finansową zwiększenia obecności NATO w Polsce. Jak przekonywał, jest to element zwiększenia bezpieczeństwa kraju.
Premier poinformował, że z Rasmussenem rozmawiali m.in. o stałym polskim postulacie zwiększenia obecności NATO w Polsce. - Mamy tutaj pełne zrozumienie dla tych polskich oczekiwań - powiedział. Zaznaczył, że wymaga to jeszcze poważnej pracy. - Ale wiemy, że zaangażowanie sekretarza generalnego sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa Polski - dodał Tusk.
Zapowiedział, że zarówno w czasie nadchodzącego szczytu NATO, jak i w innych rozmowach, Polska będzie podkreślać wagę mobilizacji europejskiej w kontekście gotowości do ponoszenia ciężarów na rzecz bezpieczeństwa - także w wymiarze finansowym. - Bo nie wszystkie kraje w Europie tego typu gotowość do tej pory zgłaszały - dodał Tusk.