Raport PwC : Wrocław ma wysoki potencjał, lecz pewne rzeczy trzeba poprawić
Firma doradcza PwC po raz trzeci przedstawiła Raport o polskich metropoliach. Pośród 12 ocenianych miast Wrocław wypadł nieźle, jednak specjaliści wskazali konieczność poprawy m.in. bezpieczeństwa publicznego i transportu.
Pierwszy raport o stanie i perspektywach polskich metropolii PwC przedstawiło w 2007 r. i dokument ten okazał się istotnym źródłem wiedzy przy tworzeniu planów rozwoju miast, a także stał się punktem odniesienia w wielu dyskusjach. Kolejny raport ukazał się w 2011, a obecnie możemy zapoznać się z trzecim z kolei dokumentem dotyczącym metropolii. W tegorocznym raporcie uwzględniono 12 miast i zespołów miejskich należących do Unii Metropolii Polskich – Warszawę, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Lublin, Białystok, Rzeszów, Bydgoszcz, Łódź, Katowice oraz Szczecin.
Raport ma na celu przedstawienie potencjału rozwojowego miast polskich. Jest on analizowany na podstawie metody tzw. siedmiu kapitałów rozwojowych, które obrazują mocne i słabe strony miasta. Wśród owych siedmiu kapitałów znajduje się kapitał źródeł finansowania, instytucjonalno-demokratyczny, techniczny i infrastrukturalny, jakości życia, ludzki i społeczny, kultury i wizerunku oraz atrakcyjności inwestycyjnej. PwC sprawdza, jak miasta realizują zadania w ramach tych siedmiu dziedzin.
Wrocław został oceniony w raporcie dosyć dobrze. Uznano, że na przestrzeni lat 2004-2012 był to miasto, które zanotowało wzrost PKB o 45 proc. i jest to wśród badanych miast drugi wynik. Stolicę Dolnego Śląska wyprzedza jedynie Rzeszów. We Wrocławiu, w oparciu Głównego Urzędu Statystycznego, odnotowano również jeden z największych spadków bezrobocia na przestrzeni dziesięciolecia od 2004 do 2014 r. – z 12,3 proc. do 4,3.
Średnia wartość siedmiu kapitałów we Wrocławiu systematycznie rosła do 2007, co pokazują dane zebrane przez PwC. Szczególnie dobrze, zdaniem specjalistów, prezentuje się we Wrocławiu Kapitał Ludzki i Społeczny – uznano, że miasto wyróżnia się na tle innych polskich metropolii pod względem prorynkowego nastawienia mieszkańców i dobrej sytuacji na rynku pracy. Stolica Dolnego Śląska posiada także jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób z wyższym wykształceniem – 26,6 proc.
Ponadto Wrocław oferuje wysoki poziom kształcenia i opieki medycznej, posiada bogatą ofertę kulturalną oraz jest miastem stwarzającym przyjazny klimat dla biznesu oraz turystyki. Na plus oceniono również wrocławską administrację miejską i działalność organizacji pozarządowych. Pozytywne opinie Wrocław zebrał także za solidną bazę dochodową, umiejętność pozyskiwania funduszy unijnych, dobrze zarządzany budżet oraz tworzenie marki dla inwestorów zagranicznych.
Mimo wielu pochwał dla Wrocławia, nie zabrakło również opinii krytycznych. W raporcie wskazano na kilka ważnych aspektów funkcjonowania miasta, na które uwagę powinny zwrócić władze stolicy Dolnego Śląska. Przede wszystkim są to kwestie związane z poprawą komunikacji i ruchu ulicznego. Po raz kolejny bowiem dostrzeżone zostały korki tworzące się na wrocławskich ulicach, a sposobem na ich rozładowanie, zdaniem specjalistów z PwC, jest promocja transportu miejskiego, zwłaszcza w obrębie ścisłego centrum miasta.
We wnioskach raportowych znalazła się również konieczność poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz zwiększenie aktywności społecznej w sprawach ważnych dla miasta i regionu.
„Wrocław ma nadal bardzo wysoki potencjał rozwojowy, który – dobrze wykorzystany w kolejnej dekadzie – może pozwolić miastu na awans nie tylko w lidze polskiej, ale europejskiej. Wymaga to jednak dalszego starannego rozwoju kapitału ludzkiego i skutecznej strategii poszukiwania działalności gospodarczej o wyższej wartości dodanej i bardziej innowacyjnej niż do tej pory. Oznacza to konieczność poszukiwania nowego etapu rozwoju – zarówno w sferze samej gospodarki, jak szeroko rozumianych kapitałów miasta” – możemy przeczytać we „wrocławskich” wnioskach raportu o polskich metropoliach.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .