Trwa ładowanie...
d21gf1i

Raport ONZ na temat praw człowieka. Dostało się też Polsce

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka opublikował coroczny raport swojego biura. Zastrzeżenia jakie ONZ stawia Polsce dotyczą sądownictwa, mowy nienawiści czy nowelizacji ustawy o IPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zeid Ra'ad Al Hussein opublikował coroczny raport na temat praw człowieka
Zeid Ra'ad Al Hussein opublikował coroczny raport na temat praw człowieka (PAP/EPA, Fot: SALVATORE DI NOLFI)
d21gf1i

- Reforma Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa, utorowała drogę do interpretacji Konstytucji i prawa krajowego, osłabiając mechanizmy kontroli - brzmi fragment oświadczenia komisarza ONZ Zeida Ra'ada Al Husseina.

Dodatkowo w raporcie zawarto kolejne uwagi, które odnoszą się do zmian w ustawodawstwie, jakie niedawno wprowadził rząd. Zastrzeżenia dotyczą naruszenia prawa do wolności zgromadzeń, upolitycznienia urzędu Prokuratora Generalnego, zwiększeniu uprawnień tajnych służb, a także kontroli sędziów i mediów ze strony rządzących.

Zaniepokojenie budzą też sprawy społeczne. Naruszane jest prawo do prywatności i seksualności oraz reprodukcji. Rządowi oberwało się także za ignorowanie przestępstw, dotyczących nawoływania do nienawiści na tle mniejszości narodowych, a także migrantów. ONZ planuje powołanie grupy zadaniowej, która zajmie się tą sprawą.

d21gf1i

Zobacz także: Żakowski: „Za chwilę będziemy pełzali przed Europą"

Na koniec Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al Hussein, odniósł się do szeroko komentowanej na świecie, nowelizacji ustawy o IPN. Prawo przewiduje do trzech lat więzienia za nazywanie polskimi nazistowskich obozów koncentracyjnych, które były założone na terenie naszego kraju.

Źródło: ohchr.org

d21gf1i

Podziel się opinią

Share

d21gf1i

d21gf1i
Więcej tematów