Trwa ładowanie...
d2mcooj

Raport NIK: młodzi Polacy ignorują kwalifikację wojskową

16 proc. zobowiązanych do tego mężczyzn nie stawiło się do obowiązkowej kwalifikacji wojskowej. Z najnowszego raportu NIK wynika, że jeśli młody Polak raz nie stawi się na wezwanie Wojskowej Komendy Uzupełnień to w następnych latach też tego nie zrobi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kwalifikacji wojskowych będzie coraz mniej
Kwalifikacji wojskowych będzie coraz mniej (Agencja Gazeta, Fot: Michał Łepecki)
d2mcooj

Jak ustalił NIK w 2016 r. do kwalifikacji wojskowej nie przystąpiło ponad 38 tys. mężczyzn, czyli 16,2 proc. wszystkich powiadomionych o tym obowiązku. Każdy 19-latek dostaje wezwanie, ale 12 442 z nich nie dotarło na badania. Szanse na spełnienie obowiązku dostają w następnych latach, ale jak z raportu NIK wynika, że w 2016 r. 26 501 mężczyzn w wieku 20-24 lat znowu nie stawiło się przed komisją.

NIK jako główne powody wymienia to, że większość z tych osób (62 proc.) przebywa poza Polską oraz jest poszukiwana ( 29 proc.). I dodaje, że w następnych latach kwalifikacji wojskowych będzie coraz mniej.

NIK proponuje wyjść naprzeciw Polakom mieszkającym za granicą i wprowadzić kwalifikację wojskową na odległość. Wystarczyłoby przesłać odpowiednie dokumenty.

d2mcooj

Zobacz także: Prawie 3 tony rtęci przedostało się do powietrza. Elektrownia Bełchatów niechlubnym liderem Europy

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2mcooj

Podziel się opinią

Share
d2mcooj
d2mcooj
Więcej tematów