Trwa ładowanie...
d1o4ge6

Masz polski paszport, ale nie jesteś Polakiem? Sprawdza cię wojsko

Pisma z Wojewódzkich Sztabów Wojskowych otrzymało już kilkudziesięciu starostów z zachodniej oraz południowo-zachodniej Polski. Chodzi o wrażliwe informacje na temat polskich obywateli o narodowości innej niż polska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojsko zbiera informację o obcokrajowcach z polskim obywatelstwem
Wojsko zbiera informację o obcokrajowcach z polskim obywatelstwem (Shutterstock.com)
d1o4ge6

Wojskowi chcą wiedzieć, ile jest takich osób, jak mocno są zintegrowani z resztą społeczeństwa, jaki im się żyje i jakie mają problemy czy konflikty w miejscu ich zamieszkania. Chcą też wskazania formalnych i nieformalnych liderów organizacji skupiających osoby nienależących do innych niż polska grup etnicznych donosi RMF FM.

W piśmie, do którego dotarli dziennikarze stacji, wyznaczono samorządom czas - do 7 września - na przekazanie danych do WKU. Celem jest utworzenie tzw. "teatru zainteresowania strategicznego".
Starostowie mają też udostępnić informacje na temat "infrastruktury mogącej wspomagać przemieszczanie i zakwaterowanie dużych grup ludzkich (uchodźców)". Wojskowych interesują też "dane z analizy środowiska informacyjnego", czyli mediów oraz "ich podatności na różnego rodzaju wpływy".

Według Sztabu Generalnego to procedura zgodna z prawem, zebrane dane mają być wykorzystane wyłącznie do analiz i statystyk. I są niezbędne do długofalowego badania potencjału obronnego kraju, który wynika z konstytucji.

O sprzeczności tej inicjatywy z konstytucją alarmuje były minister obrony, Tomasz Siemoniak. - To dyskryminujące i narusza prawa obywatelskie dzieląc Polaków ze względów narodowych i etnicznych - a tego konstytucja zabrania - przekonuje.

d1o4ge6

Zobacz także: Prawie 3 tony rtęci przedostało się do powietrza. Elektrownia Bełchatów niechlubnym liderem Europy.

Interwencję w sprawie pisma zapowiada prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o4ge6

Podziel się opinią

Share
d1o4ge6
d1o4ge6
Więcej tematów