Trwa ładowanie...
23-12-2015 06:15

Raport: milion uchodźców i migrantów przybyło w 2015 r. do Europy

• Raport Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

• 3700 poniosło migrantów poniosło śmierć lub zaginęło podczas podróży

• Takiej skali migracji nie było od II wojny światowej

• Grecja i Turcja opóźniają obiecane działania wobec uchodźców

Raport: milion uchodźców i migrantów przybyło w 2015 r. do EuropyŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d2f468s
d2f468s

Raport mieszczącej się w Genewie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji stwierdza, że liczba przybyszów była prawie pięciokrotnie wyższa niż w roku 2014 i najwyższa od zakończenia II wojny światowej. Liczba migrantów przybywających do Europy przez Morze Śródziemne wzrastała stopniowo od 5 tys. w styczniu do 221 tys. w październiku. Od tego czasu zaczęła spadać do 67 tys. w grudniu.

Najwięcej migrantów i uchodźców przedostało się do Europy przez Grecję - ponad 821 tys. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, które przyjęły ok. 150 tys. Na kolejnych miejscach są: Bułgaria (ok. 30 tys.), Hiszpania (3800), Cypr (269) i Malta (106).

Na przewozie migrantów fortuny zbijają przemytnicy.

Autorzy raportu podkreślają, że rachuby Unii Europejskiej, iż Turcja zatrzyma u siebie dalszych migrantów i uchodźców usiłujących dostać się do Europy mogą zawieść. Ankara niewiele bowiem uczyniła od czasu podpisania z UE "planu współdziałania" w tej sprawie.

Podobnie jest w przypadku Grecji, która usiłuje odpierać zarzuty, iż robi zbyt mało aby zapanować nad tysiącami uchodźców przybywających do jej brzegów. Grecja obiecała zbudować - przy pomocy UE - ośrodki recepcji i rejestracji uchodźców na pięciu swoich wyspach. Dotychczas jednak działa tylko jeden tzw. hotspot na wyspie Lesbos.

d2f468s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f468s
Więcej tematów