Trwa ładowanie...
dorfitl
dorfitl

"Raport MAK to ważne źródło wiedzy dla Polaków"

Andrzej Halicki (PO) jest zdania, że przedstawiony końcowy raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) o przyczynach katastrofy smoleńskiej to ważne źródło wiedzy dla polskich prokuratorów. W jego ocenie, raport jest wiarygodny od strony faktograficznej.
Share
dorfitl

Halicki, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, pytany przez dziennikarzy, czy raport MAK jest wiarygodny, odparł: "od strony faktograficznej". Według niego, próba TU-154M podejścia do lądowania bez zgody lotniska wbrew wszelkim zasadom, była pochodną wcześniejszych decyzji oraz presji i wszystkiego co wiąże się z procesem podejmowania decyzji.

Zdaniem Halickiego, raport MAK powinien być ważnym dokumentem dla ustaleń polskiej prokuratury, bo to jest najważniejsze śledztwo. - Raport jest ważnym źródłem wiedzy dla polskich prokuratorów. Ważne jest zdanie polskich ekspertów - podkreślił poseł PO.

W opinii Halickiego informacja o uwzględnieniu polskich uwag o technicznych aspektach przebiegu lotu świadczy o tym, że współpraca między stroną polską i rosyjską "była dobra i pełna".

dorfitl

W jego ocenie polskie ustalenia co do katastrofy nie będą rozbieżne z rosyjskimi "co do faktów". - Ustalenia inne należą do polskiej prokuratury i pewnie będziemy jeszcze oczekiwać na nie - dodał.

Wśród przyczyn katastrofy smoleńskiej wymienionych w raporcie MAK są: błędy w pilotażu, zły dobór załogi, złamanie przepisów, obecność osób postronnych w kabinie pilotów, zlekceważenie ostrzeżeń, braki w wyszkoleniu załogi, brak zgrania jej członków i złą organizację lotu.

Na konferencji prasowej - podczas której zaprezentowano raport - przedstawiciele MAK podali, że bezpośrednimi przyczynami katastrofy było: nieodejście od lądowania na lotnisku w Smoleńsku mimo złych warunków, nieuwzględnienie komunikatów TAWS, presja na załogę.

MAK uwzględnił ok. 20-25 polskich uwag do projektu raportu nt. katastrofy smoleńskiej odnoszących się do aspektów technicznych. Polska strona przekazała uwagi do projektu raportu MAK 16 grudnia - w sumie było to ok. 150 stron.

dorfitl

Podziel się opinią

Share
dorfitl
dorfitl
Więcej tematów