PolskaRaport KE nt. praworządności. Polska z surową oceną

Raport KE nt. praworządności. Polska z surową oceną

KE przedstawi dziś raporty na temat praworządności dla wszystkich 27 krajów członkowskich. Polska wypadła fatalnie we wszystkich czterech kategoriach, które wzięła pod uwagę Komisja Europejska.

Raport KE nt. praworządności. Polska z surową oceną
Raport KE nt. praworządności. Polska z surową oceną
Źródło zdjęć: © pixabay.com

30.09.2020 09:23

Informację o treści raportu KE na temat praworządności w Polsce przekazało radio RMF FM. Wynika z niej, że Polska nie spełnia standardów unijnych we wszystkich czterech badanych przez Komisję Europejską obszarach tj.: system wymiaru sprawiedliwości, ramy antykorupcyjne, pluralizm mediów i inne kwestie instytucjonalne.

Raport KE. Fatalny stan sądownictwa

Unijny dokument jest bardzo krytyczny wobec przeprowadzonej przez PiS reformy sądownictwa. KE wskazuje, że działania rządu osłabiły trójpodział władzy w Polsce, uzależniając sądy od władzy wykonawczej.

"Reformy, które miały wpływ na Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa i prokuraturę, zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości, a tym samym osłabiły niezawisłość sędziów" - głosi raport KE.

Komisja Europejska zwróciła również uwagę, że w polskich sądach wydłużył się czas rozpatrywania spraw cywilnych i handlowych. W raporcie podkreślono, że ogólna liczba takich spraw zmalała, ale wzrosła liczba spraw w toku.

Raport KE. Niebezpieczna polityka rządu

KE stwierdza w raporcie, że niepokojącym jest fakt, że prokuratura w Polsce jest uzależniona od polityka w osobie ministra sprawiedliwości. Ponadto wskazuje, że wątpliwości budzi działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego pozostającego pod wpływem władzy wykonawczej.

Bruksela krytycznie oceniła również państwowe media i dążenia rządu do przyjęcia ustawy o dekoncentracji mediów. W raporcie wyrażone zostały obawy co do wpływu, jaki władza wykonawcza ma na instytucje mające stać na straży pluralizmu w polskich mediach. Wątpliwości KE budzi zarówno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, jak i Rada Mediów Narodowych.

Raport krytycznie odnosi się również do polityki polskiego rządu wobec mniejszości seksualnych. Komisja Europejska wróciła do tematu gimn, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT". "Decyzja niektórych regionów o zadeklarowaniu 'strefy wolnej od LGBT' wywołała poważne wątpliwości co do zdolności władz lokalnych do sprawiedliwego podziału funduszy UE między organizacje pozarządowe" - napisano w unijnym dokumencie.

Źródło: RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)