Trwa ładowanie...

Raport: dżihadyści wracają do Europy. "Szukają pola bitwy"

Powroty europejskich muzułmanów, którzy wyjechali na Bliski Wschód walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, stanowić będą wkrótce poważny problem dla krajów UE - alarmuje raport przedstawiony Komisji Europejskiej. Eksperci ostrzegają, że islamiści mogą szykować zamachy i zajmować się propagandą.

Share
Raport: dżihadyści wracają do Europy. "Szukają pola bitwy"
Źródło: Youtube.com
d3t45n5

Z 5 tys. obywateli europejskich, którzy wstąpili w szeregi Państwa Islamskiego (IS), 3 tys. wrócić może wkrótce do krajów, z których wyjechali - głosi raport Radicalisation Awareness Network (RAN) omawiający sytuację we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Austrii, Belgii, Holandii i krajach skandynawskich.

Zobacz też: Ataki terrorystyczne w Europie. Skąd pochodzili zamachowcy?

Na 42 tys. szacuje komisja amerykańskiego Senatu liczbę ochotników przybyłych do Syrii i Iraku z zagranicy. Pochodzą oni ze 120 krajów. Dla porównania w Afganistanie w latach 80. walczyło 20 tys. cudzoziemców, a w Bośni w latach 1992-95 około 2 tys.

d3t45n5

Europejskie służby specjalne oceniają, że w tym roku wróci 20 do 30 proc. tych, którzy wyjechali. Więcej - ok. 50 proc. - powróciło już do Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Raport podkreśla, że zamachy w Paryżu z listopada 2015 roku i w Brukseli w marcu 2016 roku były przygotowane i przeprowadzone przez terrorystów powracających z Bliskiego Wschodu.

"Nie wszyscy wracający staną się działającymi terrorystami, ale już to, że byli w kontakcie z ugrupowaniami dżihadystycznymi oznacza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" - zauważa francuski dziennik "Le Figaro", który omawia wnioski z raportu.

d3t45n5

Nie tylko ataki na inne religie

Według autorów dokumentu wśród najważniejszych motywów powrotu wymienić należy "rozczarowanie i wyrzuty sumienia, bardzo złe warunki życiowe, wynikające z klęsk ugrupowań terrorystycznych, nacisk rodziny oraz schwytanie i ekstradycję do UE lub przygotowanie i wykonanie zamachu".

"Zagrożenie stwarzane przez powracających nie ogranicza się do działania bezpośredniego" - pisze "Le Figaro". Mogą oni bowiem być narzędziem propagandy skierowanej "przeciw innym niż islam religiom, przeciw prawom kobiet i przeciw społeczeństwom zachodnim jako takim".

Wyznający teorie spiskowe "dżihadyści nie utożsamiają się z jednym, zdefiniowanym konfliktem, ale bezustannie poszukują pola bitwy, na którym mogliby współuczestniczyć w powstaniu mitycznego kalifatu” - cytuje "Le Figaro” wnioski grupy francuskich psychologów, którzy badali zatrzymanych terrorystów.

d3t45n5

Trauma po wojnie

Francuskie służby podały, że we Francji znalazły się też dzieci urodzone na terenach opanowanych przez IS. Ich osobowość „naznaczona jest traumą wojny i okropnościami, jakie widziały, jak i tym, że używane były do propagandy i szpiegowania – również własnych rodziców”.

Raport RAN wzywa do „szczególnej troski” o te dzieci, do czego przyczynić się może edukacja w szkołach, których nauczyciele są odpowiednio przygotowani. Chodzi zarówno o to „by nie pogłębiać traumy tych dzieci, jak i o uniknięcie poważnego zagrożenia na przyszłość”.

Z Paryża Ludwik Lewin

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3t45n5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t45n5
d3t45n5
Więcej tematów