Trwa ładowanie...

Raport Amnesty International: Pandemia a prawa człowieka. Jest mowa o Polsce

- Bogate państwa nie zdały najprostszego egzaminu z solidarności w obliczu pandemii - przekazała Agnes Callamard, prezes Amnesty International. Organizacja w corocznym raporcie wymienia również Polskę.
Share
Raport Amnesty International. Pandemia a prawa człowieka
Raport Amnesty International. Pandemia a prawa człowiekaŹródło: Getty Images
d3eo2w5

- Pandemia rzuciła światło na niezdolność świata do skutecznej i sprawiedliwej współpracy - przekazała we wtorek Agnes Callamard, szefowa Amnesty International.

Podczas konferencji Callamard zarzuciła bogatym krajom "monopol na światową podaż szczepionek, pozostawiając państwa z mniejszymi zasobami przed najgorszymi konsekwencjami pod względem zdrowia i praw człowieka".

Treść raportu

W corocznym raporcie przeanalizowano sytuację praw człowieka w 149 państwach. Dominującym tematem jest kwestia pandemii.

d3eo2w5

"We wszystkich państwach Zatoki Perskiej: Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich władze wykorzystały pandemię COVID-19 jako pretekst do dalszego tłumienia prawa do wolności słowa, w tym poprzez ściganie osób, które publikowały komentarze w mediach społecznościowych dotyczące reakcji rządu na pandemię" - czytamy w publikacji.

Organizacja zwróciła również uwagę na rolę światowych przywódców, w tym byłego już prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. " Przywódcy bogatych krajów omijali ustalenia i działania na rzecz globalnej współpracy, wykupując większość światowych dostaw szczepionek i pozostawiając niewiele lub nic dla innych krajów" - przekazała AI.

O Polsce i o prawach kobiet

W raporcie pojawia się również temat Polski. Organizacja mówi o "niepokojących tendencjach" dotyczących "wzmożonych naruszeń praw człowieka".

d3eo2w5

"Środki zastosowane w odpowiedzi na COVID-19 posłużyły jako pretekst do rozprawiania się z pokojowymi demonstrantami oraz do ograniczenia możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową. Posługiwano się zarzutami karnymi, by ograniczać wolność słowa" - przekazuje Amnesty International.

W raporcie wspomniano również o wyroku TK dotyczącym prawa aborcyjnego. "W Polsce nadal atakowano prawa osób LGBTIQ. Władze jeszcze bardziej ograniczyły dostęp do aborcji. Niemal całkowity zakaz aborcji naraża zdrowie osób w ciąży na ryzyko, sam w sobie stanowiąc prawo okrutne i niebezpieczne" - donosi raport AI.

Leszek Miller zwrócił uwagę na konkretny fragment wywiadu Jarosława Kaczyńskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eo2w5

Podziel się opinią

Share
d3eo2w5
d3eo2w5
Więcej tematów