Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Amnesty International: epidemia to pretekst do łamania praw człowieka

Rozporządzenia do walki z epidemią koronawirusa w Polsce służą do łamania praw człowieka - wynika z zaprezentowanego w środę raportu Amnesty International. Zdaniem tej organizacji, oprócz Polski taka sama sytuacja jest jeszcze na Węgrzech i w Turcji.
Share
Koronawirus w Polsce. Amnesty International uważa, że pod pretekstem walki z epidemią rząd polski łamie prawa człowieka
Koronawirus w Polsce. Amnesty International uważa, że pod pretekstem walki z epidemią rząd polski łamie prawa człowiekaŹródło: PAP, Fot: PAP/Jakub Kaczmarczyk
d3esmyk

Takie wnioski wynikają z zaprezentowanego w środę corocznego raportu Amnesty International dotyczącego przestrzegania praw człowieka w Europie i Azji Centralnej. Organizacja ta ostrzegła, że walka z epidemią koronawirusa służy w niektórych państwach do ograniczenia podstawowych praw człowieka. W tym kontekście wymieniono, oprócz Polski, także Turcję i Węgry.

- Ochrona praw człowieka ma szczególne znaczenie szczególnie w trakcie kryzysów takich jak globalna pandemia - podkreślił szef Amnesty International na Niemcy Markus Beeko, cytowany przez "Deutsche Welle".

d3esmyk

Koronawirus w Polsce. Rząd polski pod pręgierzem

Jeśli chodzi o nasz kraj, to AI zarzuca rządowi wykorzystywanie epidemii koronawirusa w Polsce do własnych celów politycznych. Chodzi o reformę sądownictwa, która, według tej organizacji, prowadzi do ograniczanie niezawisłości sądów, a także wyciągania konsekwencji dyscyplinarnych wobec sędziów i prokuratorów. Podano też przykład debaty na temat zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, która odbyła się w środę w Sejmie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

- Próba uchwalenia tych nieodpowiedzialnie regresywnych przepisów byłaby zawsze haniebna, ale przepychanie ich pod osłoną kryzysu wywołanego COVID-19, jest wyjątkowo nieludzkie - powiedziała Draginja Nadaždin, dyr. Amnesty International w Polsce.

d3esmyk

AI w swoim raporcie skrytykowała też całą Unię Europejską, za to, że obowiązek zamknięcie jej granic zewnętrznych przerzuciła ona na kraje, co do których są wątpliwości, czy przestrzegają praw człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pracownik WP wyzdrowiał z COVID-19. Mówi o chorobie

d3esmyk

Podziel się opinią

Share
d3esmyk
d3esmyk
Więcej tematów