Raper MC Silk w kampanii kardiologów. "Udar mózgu, ziom, to masowy morderca"
Migotanie przedsionków to główny czynnik ryzyka udaru mózgu. Można je wykryć regularnie badając tętno. Przekonuje do tego raper MC Silk w utworze nagranym we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym. To nowa, nieszablonowa kampania edukacyjna PTK.
"Udar mózgu, ziom, to masowy morderca. Z zimną krwią pakuje ci kulkę w łeb. Tętnicami, z pozdrowieniami prosto z serca, leci nabój, co to się wabi, kurde, kardio-skrzep" - śpiewa MC Silk, który trzy lata temu został najszybszym raperem świata, wygrywając pojedynek z Georgem Watskym z Los Angeles.
W ten prosty i obrazowy sposób artysta wyjaśnia biologiczny mechanizm powstawania udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków, najczęstszą arytmią serca. Objawia się ona bardzo szybką, nieskoordynowaną czynnością elektryczną przedsionków, co utrudnia całkowite opróżnianie ich z krwi. Prowadzi to do zalegania krwi, głównie w uszku lewego przedsionka. To z kolei sprzyja powstawaniu skrzepliny ("nabój, co to się wabi kardio-skrzep"), która może się oderwać, powędrować tętnicami do mózgu i zamknąć naczynie mózgowe powodując udar niedokrwienny.
- W ten niecodzienny sposób chcemy dotrzeć z wiedzą o migotaniu przedsionków do ludzi młodych, gdyż ta najczęstsza arytmia serca stanowi ogromny problem medyczny i społeczny - powiedział prezes PTK prof. Zbigniew Kalarus, komentując nową kampanię.
Jak zaznaczył, obecnie występuje ona u ok. 400 tys. ludzi w Polsce, ale zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba ta wzrośnie do 800 tys. - Mówi się nawet, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa nastąpi prawdziwa epidemia migotania przedsionków, a w związku z tym również znaczny wzrost liczby udarów mózgu, które są trzecią przyczyną zgonów osób po 40. roku życia - powiedział kardiolog.
Prof. Kalarus przypomniał, że migotanie przedsionków dotyczy głównie osób w podeszłym wieku (kiedyś określano ją nawet jako arytmię dziadków), a udar mózgu jest jego najpoważniejszą konsekwencją i nierzadko pierwszym objawem. - Jednak do osób starszych trudniej jest dotrzeć z wiedzą. Jeżeli ktoś ma 80 lat, nie potrafi korzystać z internetu, to trudno nauczyć go mierzyć tętno - wyjaśnił Kalarus. Według niego, jeśli uda się dotrzeć do młodych ludzi w wieku 15-30 lat, to może ktoś z nich zacznie mierzyć tętno babci, dziadkowi czy rodzicom, a dzięki temu liczba osób, u których migotanie przedsionków zostanie wykryte, znacznie wzrośnie.
Jest to o tyle ważne, że migotanie przedsionków w ok. 20-30 proc. przypadków nie daje objawów (takich jak szybkie, nieregularne bicie serca, uczucie zmęczenia i gorsza tolerancja wysiłku, ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, nudności, a nawet omdlenie), ale mimo to zwiększa ryzyko udaru mózgu. Jeżeli tętno jest bardzo nieregularne, to warto zgłosić się do lekarza, który powinien rozpocząć diagnostykę w kierunku arytmii serca. U osób z migotaniem przedsionków możliwe jest stosowanie skutecznej profilaktyki przeciwudarowej.
Kalarus podkreślił, że edukacja społeczeństwa jest wpisana w misję PTK, jednak towarzystwo nigdy dotąd nie angażowało się w działania skierowane bezpośrednio do osób w wieku 15-30 lat. - Z biegiem lat problem migotania przedsionków zacznie dotyczyć również ich, dlatego cieszymy się, że możemy współpracować z osobą, która mówi językiem młodych ludzi i na pewno zostanie przez nich wysłuchana - podsumował kardiolog.
Od 14 lutego, kiedy MC Silk zamieścił wideoklip (MC Silk feat. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne "Migotanie przedsionków") na kanale Youtube obejrzało go ok. 140 tys. osób. Z licznych komentarzy zamieszczonych pod nagraniem wynika, że inicjatywa ta jest oceniana przez młode osoby bardzo dobrze, jako sposób na promocję zdrowia. "Przypomnę rodzicom, może potraktują mnie w końcu poważnie, gdy Cię posłuchają. Dzięki!" - napisał jeden z użytkowników kanału.