Trwa ładowanie...

Rano zacznie się najdłuższe zaćmienie Słońca w tym wieku

To będzie najdłuższe zaćmienie Słońca w tym wieku, będzie trwało 6 minut i 39 sekund, a kulminacja nastąpi 22 lipca o 4.36 czasu polskiego. Zaćmienie Słońca najlepiej będzie widoczne nad Oceanem Spokojnym. To wydarzenie będą też mogli zobaczyć mieszkańcy Indii, Nepalu, Bangladeszu, Bhutanu i Chin.

Rano zacznie się najdłuższe zaćmienie Słońca w tym wiekuŹródło: PAP/EPA, fot: BBC
d4eysdc
d4eysdc

Zaćmienie rozpocznie się na północno-zachodnim wybrzeżu Indii, przejdzie przez północną cześć tego kraju, ukaże się nad Himalajami skąd prześlizgnie się na teren Chin. Z Chin, mniej więcej na wysokości Szanghaju wejdzie na Ocean Spokojny. Tam na wielkiej otwartej przestrzeni potrwa najdłużej, by zakończyć się w centralnej części Oceanu.

Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc, krążąc w okół Ziemi, znadzie się dokładnie pomiędzy Słońcem a naszą planetą. W takiej sytuacji na powierzchni Ziemi pojawia się cień Księżyca.

Dr Paweł Moskalik z Centrum Astronomicznego imienia Mikołaja Kopernika wyjaśnia, że to zaćmienie będzie trwało najdłużej w tym wieku, ponieważ akurat teraz Księżyc jest najbliżej Ziemi, a to oznacza, że rzuca większy cień, a zaćmienie trwa tak długo. Zwykle zaćmienia Słońca trwają 2 - 3 minuty.

Doktor Moskalik zapewnia, że mimo wyjątkowości zjawiska jakim jest zaćmienie Słońca, to kosmiczne wydarzenie zupełnie nie ma wpływu na życie na naszej planecie.

W Polsce ostatnie całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w latach 50-tych ubiegłego wieku. Do kolejnego zaćmienia Słońca dojdzie 11 lipca 2010 roku nad Pacyfikiem.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj