Trwa ładowanie...
d1saw9l

Ranking 500 najlepszych uczelni świata- polskie uniwersytety na szarym końcu

Academic Ranking of World Universities (ARWU) to coroczny ranking 500 najlepszych uczelni świata. W tym roku, po raz kolejny znalazł się w nim Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Miejsca na jakich uplasowały się polskie uczelnie pozostawiają jednak wiele do życzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski (East News)
d1saw9l

ARWU nazywany również „Listą Szanghajską”, publikowany jest od 2003 r., a przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz 16. za najlepszą uczelnię świata, uznano amerykański Harvard. Zmianom nie uległy dwie kolejne pozycję. Jak w latach poprzednich na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno Uniwersytet Stanforda oraz Uniwersytet w Cambridge.

Na Liście Szanghajskiej znalazły się dwie polskie uczelnie- Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Uplasowały się one w czwartej oraz piątej setce rankingu. Dokładne miejsca rankingu znane są jedynie w przypadku 100 najlepszych uczelni świata.

Szanghajski ranking tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę brana jest m.in. liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), czy ilość publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”. W zestawieniu uwzględnia się również wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

d1saw9l

Podziel się opinią

Share
d1saw9l
d1saw9l
Więcej tematów