Trwa ładowanie...

Ranking 500 najlepszych uczelni świata- polskie uniwersytety na szarym końcu

Academic Ranking of World Universities (ARWU) to coroczny ranking 500 najlepszych uczelni świata. W tym roku, po raz kolejny znalazł się w nim Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Miejsca na jakich uplasowały się polskie uczelnie pozostawiają jednak wiele do życzenia.

Ranking 500 najlepszych uczelni świata- polskie uniwersytety na szarym końcuŹródło: East News
d13fj5r
d13fj5r

ARWU nazywany również „Listą Szanghajską”, publikowany jest od 2003 r., a przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz 16. za najlepszą uczelnię świata, uznano amerykański Harvard. Zmianom nie uległy dwie kolejne pozycję. Jak w latach poprzednich na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno Uniwersytet Stanforda oraz Uniwersytet w Cambridge.

Na Liście Szanghajskiej znalazły się dwie polskie uczelnie- Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Uplasowały się one w czwartej oraz piątej setce rankingu. Dokładne miejsca rankingu znane są jedynie w przypadku 100 najlepszych uczelni świata.

Szanghajski ranking tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę brana jest m.in. liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), czy ilość publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”. W zestawieniu uwzględnia się również wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

d13fj5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13fj5r
Więcej tematów