Trwa ładowanie...
d2noi2r
d2noi2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmienna wartość Nagrody Nobla

Choć Nagroda Nobla prestiżowo jest
bezcenna, ma ona jednak też wymierną wartość. Od kilku lat stała
wysokość tej nagrody wynosi 10 mln szwedzkich koron. Gdy w 1901
roku wręczano nagrody po raz pierwszy, laureat otrzymał 150.782
koron.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2noi2r

W zależności od kursów korony na międzynarodowym rynku walutowym wartość nagrody zmienia się. W ubiegłym roku amerykański laureat Nobla w dziedzinie ekonomii Edmund S.Phelps, wymieniając 10 mln koron, otrzymał za nie 1,47 mln dolarów USA. Natomiast tegoroczny laureat uzyska już 1,53 mln dolarów. A biorąc pod uwagę wartość nabywczą dolarów na rynku amerykańskim, to wartość nagrody realnie wzrosła w ciągu roku o 60 tys. dolarów.

Informacje te podały szwedzkie media, powołując się na Michaela Sohlmana, dyrektora Fundacji Noblowskiej.

Dużo mniej od zeszłorocznych laureatów uzyskali nobliści np. w 2001 roku, gdy dolar w stosunku do korony stał bardzo wysoko. Ówczesny laureat pokojowej nagrody Nobla, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, po wymianie 10 mln koron otrzymał jedynie 0,91 mln dolarów.

d2noi2r

Najbardziej zainteresowani różnicami kursów walut są laureaci z USA, których zresztą jest najwięcej. Zdobywca nagrody może wywieźć całą nagrodę, a może też pozostawić w całości lub w części na nieoprocentowanym koncie Fundacji Noblowskiej. Liczy wtedy na dalszy wzrost wartości korony w stosunku do dolara. Dziś oblicza się, że pozostawienie całej nagrody w Sztokholmie na rok może przynieść zysk ok. 80 tys. dolarów.

Pieniądze te może odebrać w każdej chwili lecz regulaminowo nagroda może pozostać w Szwecji tylko do października następnego roku.

Jak powiedział Michael Sohlman, zdarza się, że nobliści zapominają o leżących w Sztokholmie pieniądzach. Pracownicy fundacji muszą poszukiwać nieraz ich właścicieli na całym świecie, by pieniądze nie przepadły i były wypłacone przed 1 października. Dyrektor Fundacji Noblowskiej odmówił podania nazwisk roztargnionych laureatów.

Rekord roztargnienia pobił Knut Hamsun, norweski laureat w dziedzinie literatury, który w 1920 roku zgubił otrzymany czek w windzie hotelowej.

Michał Haykowski

d2noi2r

Podziel się opinią

Share

d2noi2r

d2noi2r
Więcej tematów