Trwa ładowanie...
d346w46

Zmienna wartość Nagrody Nobla

Choć Nagroda Nobla prestiżowo jest bezcenna, ma ona jednak też wymierną wartość. Od kilku lat stała wysokość tej nagrody wynosi 10 mln szwedzkich koron. Gdy w 1901 roku wręczano nagrody po raz pierwszy, laureat otrzymał 150.782 koron.
Share
d346w46

W zależności od kursów korony na międzynarodowym rynku walutowym wartość nagrody zmienia się. W ubiegłym roku amerykański laureat Nobla w dziedzinie ekonomii Edmund S.Phelps, wymieniając 10 mln koron, otrzymał za nie 1,47 mln dolarów USA. Natomiast tegoroczny laureat uzyska już 1,53 mln dolarów. A biorąc pod uwagę wartość nabywczą dolarów na rynku amerykańskim, to wartość nagrody realnie wzrosła w ciągu roku o 60 tys. dolarów.

Informacje te podały szwedzkie media, powołując się na Michaela Sohlmana, dyrektora Fundacji Noblowskiej.

Dużo mniej od zeszłorocznych laureatów uzyskali nobliści np. w 2001 roku, gdy dolar w stosunku do korony stał bardzo wysoko. Ówczesny laureat pokojowej nagrody Nobla, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, po wymianie 10 mln koron otrzymał jedynie 0,91 mln dolarów.

d346w46

Najbardziej zainteresowani różnicami kursów walut są laureaci z USA, których zresztą jest najwięcej. Zdobywca nagrody może wywieźć całą nagrodę, a może też pozostawić w całości lub w części na nieoprocentowanym koncie Fundacji Noblowskiej. Liczy wtedy na dalszy wzrost wartości korony w stosunku do dolara. Dziś oblicza się, że pozostawienie całej nagrody w Sztokholmie na rok może przynieść zysk ok. 80 tys. dolarów.

Pieniądze te może odebrać w każdej chwili lecz regulaminowo nagroda może pozostać w Szwecji tylko do października następnego roku.

Jak powiedział Michael Sohlman, zdarza się, że nobliści zapominają o leżących w Sztokholmie pieniądzach. Pracownicy fundacji muszą poszukiwać nieraz ich właścicieli na całym świecie, by pieniądze nie przepadły i były wypłacone przed 1 października. Dyrektor Fundacji Noblowskiej odmówił podania nazwisk roztargnionych laureatów.

Rekord roztargnienia pobił Knut Hamsun, norweski laureat w dziedzinie literatury, który w 1920 roku zgubił otrzymany czek w windzie hotelowej.

Michał Haykowski

d346w46

Podziel się opinią

Share
d346w46
d346w46
Więcej tematów