Rakiety z Iranu już w Rosji? To zdjęcie trafiło do mediów
Stacja telewizyjna CNN uzyskała zdjęcie statku w rosyjskim porcie na Morzu Kaspijskim, którym - jak twierdzą źródła amerykańskie - przetransportowano irańskiej produkcji rakiety balistyczne. Kontenerowiec miał przebywać w tym porcie osiem dni temu.
Statek Port Olya 3 został zidentyfikowany za pomocą zdjęcia satelitarnego przez firmę Maxar Technologies, która specjalizuje się w fotografii satelitarnej. Obraz został uchwycony 4 września w porcie w obwodzie astrachańskim w Rosji - poinformowała w środę CNN. Zdjęcie opublikowała też stacja Sky News.
Według danych ze stron śledzących ruch morski kontenerowiec był 29 sierpnia w irańskim porcie Amirabad. Kluczowe jest, iż chwilę po opuszczeniu portu statek wyłączył swój transponder, co uniemożliwiło jego śledzenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Totalna destrukcja". Generał alarmuje ws. Rosji
USA: Iran dostarcza Rosji rakiety balistyczne
Ministerstwo finansów USA przekazało we wtorek, że rosyjski resort obrony "użył statku Port Olya 3 do transportu rakiet balistycznych z Iranu". Dzień wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział podczas swojej wizyty w Londynie, że USA sądzą, iż Rosja dostała partię rakiet balistycznych Fath-360 produkcji irańskiej, których w następnych tygodniach może użyć do ataków w Ukrainie.
Iran wspiera Rosję. Negocjacje od ubiegłego roku
"We wrześniu 2024 roku Rosja dostała pierwszą partię irańskich rakiet balistycznych krótkiego zasięgu" - podał resort finansów USA, informując o objęciu sankcjami Portu Olya 3 i trzech innych statków oraz grupy obywateli Iranu.
CNN już wcześniej uzyskała informację od amerykańskich urzędników, że negocjacje między Rosją a Iranem rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Do rozmów miało dojść, kiedy ówczesny minister obrony Rosji Siergiej Szojgu udał się do Iranu, aby obejrzeć rakiety krótkiego zasięgu Ababil.
Amerykańska stacja telewizyjna dodała, że o transportach irańskiej broni do Rosji porozmawiają w piątek prezydent USA Joe Biden i premier W. Brytanii Keir Starmer.
Źródło: PAP/CNN/Sky News/WP