ŚwiatRakieta Korei Płn. może wpłynąć na budżet Pentagonu

Rakieta Korei Płn. może wpłynąć na budżet Pentagonu

Wystrzelenie rakiety przez Phenian
może wpłynąć na budżet Pentagonu i zapobiec ograniczeniom jego
funduszy - podała w agencja Reutera.

Rakieta Korei Płn. może wpłynąć na budżet Pentagonu
Źródło zdjęć: © AFP

06.04.2009 | aktual.: 06.04.2009 03:38

Zwolennicy amerykańskiego programu tarczy antyrakietowej, po wystrzeleniu przez Koreę Płn. rakiety dalekiego zasięgu zwrócili się do sekretarza obrony USA Roberta Gatesa o ponowne rozważenie cięć w budżecie - między innymi środków przeznaczonych na obronę antyrakietową. Jest to najdroższy program Pentagonu, który kosztuje rocznie 10 mld dolarów.

Gates ma ogłosić swoje propozycje dotyczące wydatków resortu podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Pentagonie.

Zagrożenie ze strony Korei Płn. może przysłużyć się amerykańskim dostawcom sprzętu wojskowego, jak Lockheed Martin czy Boeing - przewiduje Reuters. Lobbyści związani z przemysłem zbrojeniowym wykorzystują okazję stworzoną przez Phenian do wywierania presji na członków Kongresu, którzy debatują nad zmniejszeniem cięć funduszy przeznaczonych na programy oferowane przez dostawców Pentagonu.

Największym spośród nich jest Lockheed Martin, na drugiej pozycji jest firma Boeing; trzecie miejsce zajmuje Northrop Grumman Corp. Firmy zbrojeniowe sponsorują m.in. organizację "Missile Defence Advocacy Alliance" - stowarzyszenie lobbujące na rzecz programu obrony antyrakietowej.

Przewodniczący komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów Ike Skelton oraz szefowa podkomisji tej izby do spraw sił strategicznych Ellen Tausher napisali we wspólnym oświadczeniu: "Możliwości Korei Płn. w kwestii rakiet balistycznych stanowią zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, naszych sił (zbrojnych) oraz naszych przyjaciół i sojuszników".

- Odpalenie rakiety daje pojęcie o krytycznej roli, jaką te systemy antyrakietowe odgrywają w obronie naszego kraju - powiedziała senator ze stanu Alaska Lisa Murkowski.

Członkowie Kongresu USA podejmują ostatnie decyzje dotyczące budżetu obronnego na rok finansowy 2010. Wystrzelenie rakiety balistycznej przez Phenian wywołało w Waszyngtonie manewry polityczne mające na celu uchronienie budżetu przed niektórymi cięciami, na które nalega Gates - pisze Reuters.

Według agencji posunięcie Phenianu przypomniało o tym, że cięcia w budżecie obronnym USA mogą się okazać ryzykowne dla prezydenta Baracka Obamy, który nie może sobie pozwolić na to, by postrzegano go jako słabego w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa Ameryki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)