Rak prostaty to nie wyrok
Rozpoczęty w czerwcu ogólnopolski program edukacyjny "Rak to nie wyrok" dla pacjentów z rakiem prostaty i ich bliskich ma przełamać stereotypy związane z tym nowotworem.
Rak gruczołu krokowego (prostaty)
to złośliwa odmiana nowotworu, która jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów mężczyzn z powodu nowotworu (po raku płuca oraz żołądka)
. W Polsce nadal wielu mężczyzn nie korzysta z porad specjalisty.
W przypadku podejrzenia zmian w prostacie lekarz po pierwszym badaniu per rectum (czyli badanie palcem przez odbyt) zleca kolejne badania. Wcześnie wykryty rak może być wycięty razem z gruczołem zanim nastąpi przerzut do innego narządu lub do kości i jest całkowicie uleczalny. Dlatego specjaliści podkreślają konieczność konsultacji urologicznych przy jakichkolwiek objawach zaburzeń ze strony układu moczowego.
Podczas leczenia najważniejsza jest wiara w sukces walki z chorobą a także wsparcie rodziny i otoczenia. W celu edukacji oraz wymiany doświadczeń pacjentów oraz ich bliskich powstała strona internetowa www.rak-prostaty.pl. Pomoc psychologiczna zapewnia chorym dyżur telefoniczny 0 801 081 909. Dla lekarzy rodzinnych prowadzone są szkolenia, a dla pacjentów- spotkania edukacyjne.
Realizacją programu zajmuje się fundacja "Wygrajmy Zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja, która wspiera chorych na nowotwory urologiczne, oraz Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator" im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.