Trwa ładowanie...
d8zxfg8

Rajd Rosjan przez Polskę. "Celem powstrzymanie wandalizmu"

Grupa Rosjan z obwodu kaliningradzkiego rozpoczęła przejazd przez Polskę, aby zwrócić uwagę na dewastowanie radzieckich pomników - informuje RMF FM. Podobny rajd z Kaliningradu z powodzeniem zorganizowano w maju ubiegłego roku, choć motocyklistów z moskiewskiego nacjonalistycznego klubu "Nocne Wilki" zawrócono wówczas z polskiej granicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Motocykliści, europejscy członkowie rosyjskiego klubu Nocne Wilki, 1 maja w Terespolu
Motocykliści, europejscy członkowie rosyjskiego klubu Nocne Wilki, 1 maja w Terespolu (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d8zxfg8

W ramach akcji "Drogi Pamięci" w trasę - liczącą ok. 2 tysięcy kilometrów - wyruszyło około 100 osób. Po drodze odwiedzają radzieckie cmentarze i pomniki poświęcone pamięci żołnierzy Armii Czerwonej - od Warmii i Mazur po Małopolskę.

Andriej Omielczenko, członek Izby Społecznej obwodu kaliningradzkiego podkreśla w rozmowie z RMF FM, że celem rajdu jest "powstrzymanie wandalizmu i podtrzymanie pamięci". - Zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej to zwycięstwo, o którym powinni pamiętać potomkowie, aby nie dopuścić do powtórzenia tej krwawej tragedii - mówi Omielczenko.

Dodaje, że Polacy i Rosjanie powinni "wiedzieć więcej o sobie i zawsze pamiętać o przeszłości.

d8zxfg8

Jak zauważa stacja, organizatorzy "Dróg Pamięci" nie ukrywają, że ich celem jest pozyskiwanie sympatyków w Polsce oraz protest przeciwko demontażowi pomników poświęconych radzieckim żołnierzom. Uczestnicy wręczą też medale osobom, które opiekują się i chronią radzieckie miejsca pamięci. Z ustaleń RMF FM wynika, że Rosjanie chcą nagrodzić m.in. stowarzyszenie "Kursk", które ściśle współpracuje z rosyjskimi władzami.

Program przejazdu zakłada wizytę także w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ambasadzie. Stacja informuje, że organizatorzy zaplanowali "dyskusję o fałszowaniu historii".

d8zxfg8

Podziel się opinią

Share
d8zxfg8
d8zxfg8
Więcej tematów