Rafał Ziemkiewicz zbanowany? Amerykanie apelują
GPAHE, organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem nienawiści i ekstremizmowi, przygotowała raport poświęcony tym zjawiskom w życiu publicznym w Polsce. Uwagę ekspertów skupił głównie kontrowersyjny pisarz i komentator Rafał Ziemkiewicz.
21.08.2020 10:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdaniem GPAHE (Globalny Projekt przeciw Nienawiści i Ekstremizmowi) w ostatnim czasie w Polsce wzrosło przyzwolenie na szerzenie mowy nienawiści, co widać na portalach Twitter i YouTube. Jako przykład podaje się Rafała Ziemkiewicza, znanego m.in. z występów w programie "W tyle wizji" w TVP Info. W opracowaniu nazywa się go "negacjonistą Holokaustu" i "homofobem".
"Nie można dopuścić do rozkwitu homofobii, antysemityzmu, nietolerancji religijnej i rasizmu w żadnym zakątku świata, a postaci takie jak Rafał A. Ziemkiewicz nie mogą dostawać narzędzi, pozwalających im dotrzeć ze swoim nienawistnym jadem do setek tysięcy, jeśli nie milionów odbiorców" - pisze w najnowszym opracowaniu amerykańska organizacja GPAHE, cytowana przez rp.pl.
Rafał Ziemkiewicz zbanowany? Amerykanie apelują
Eksperci przywołują ponad 20 wypowiedzi Ziemkiewicza o antysemickim lub seksistowskim wydźwięku. Przypominają, że język, którym posługuje się publicysta był przyczyną zakończenia z nim współpracy przez Interię czy "Fakt".
Podsumowując swój raport GPAHE, apeluje do YouTube'a i Twittera o bardziej rygorystyczne egzekwowanie swoich zasad, zakazujących szerzenia mowy nienawiści. W lipcu wskutek jednego z raportów organizacji, Twitter zawiesił kilkadziesiąt kont.
Rafał Ziemkiewicz znalazł się na cenzurowanym w połowie lipca, kiedy na antenie TVP Info drwił ze stanu zdrowia Jerzego Stuhra.