Rafał Trzaskowski - program wyborczy na wybory 2020

Rafał Trzaskowski, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, startuje w wyborach prezydenckich 2020, popierany przez Koalicję Obywatelską. 28 czerwca zmierzy się z 10 innymi kandydatami na Prezydenta RP. Jaki ma program wyborczy Rafał Trzaskowski i czym chce przekonać do siebie wyborców?

Rafał Trzaskowski - program wyborczy na wybory 2020
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

24.06.2020 19:20

Rafał Trzaskowski. Wybory 2020

Rafał Trzaskowski jest jednym z 11 kandydatów na urząd Prezydenta RP w wyborach 2020. Jak mówi, startuje w wyborach, ponieważ "ma dość władzy, która obsadza swoimi nominatami każdy urząd w państwie tylko po to, by zapewnić sobie bezkarność".

"Mam dość podziałów, w których obecna władza się specjalizuje – wyjaśnia Rafał Trzaskowski. – Jest tylko jedna metoda, by sprawić, że Polska będzie lepszym miejscem. Tą metodą jest zmiana – zmiana złej władzy. Przeprowadzimy ją, bazując na pozytywnych wartościach. Budując nową solidarność” – dodaje Rafał Trzaskowski.

Jaki jestprogram wyborczy Rafała Trzaskowskiego? Jakie postulaty programowe ma kandydat na Prezydenta RP?

Rafał Trzaskowski - program wyborczy na wybory 2020

Na swojej oficjalnej stronie internetowej kandydat na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski nie ogłosił programu wyborczego na wybory 2020, ale na podstawie jego wypowiedzi podczas spotkań z wyborcami i w mediach, można wybrać kilka jego postulatów. Jakie są zatem najważniejsze punkty programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego?

  • Równość wszystkich obywateli. "Wierzę w Polskę, która jest jedna dla wszystkich. Gdzie nie ma równych i równiejszych. Wierzę w Polskę uśmiechniętą i otwartą. Taką Polskę widziałem dziś we Wrocławiu. Wiem, że wspólnie możemy wygrać te wybory – bo wierzę w nas! Najwyższy czas zmienić Polskę!" - mówił Rafał Trzaskowski we Wrocławiu.
  • Pakiet programowy Inwestycje za rogiem i odbudowa Polski po kryzysie koronawirusa. Główne tezy programu to: Centra Lokalnego Rozwoju, walka z kryzysem klimatycznym (w tym dotacje dla rodzin na zielone inwestycje) i równe szanse na rynku pracy.
  • Prezydencki Funduszy Stypendialny, z którego korzystaliby najzdolniejsi i najbardziej aktywni młodzi ludzie z małych miast i wsi. Potrzebujemy równego dostępu do dobrej edukacji.
  • Reforma służby zdrowia i potrzeba przekazania 6 proc. PKB na rzecz służby zdrowia.
  • Ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego (przy czym na stanowisku prokuratora generalnego musi być osoba niezależna politycznie).
  • Powołanie rzecznika kontroli państwowej, którego zadaniem bezie kontrola "upolitycznionych służb".
  • Wprowadzenie ustawy skromnościowej. "Czas skończyć z kolejnymi „wyjątkami” i obchodzeniem ustawy kominowej dla nabijania kieszeni partyjnych nominatów za pieniądze państwowych spółek" - mówi Trzaskowski.
  • Współpraca z rządem przy negocjacjach finansowych z UE.
  • Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa narodowego i przywrócenie etosu polskiego żołnierza.
  • Dbanie o prawa kobiet oraz mniejszości.
  • Likwidacja TVP Info.
  • Poparcie dla związków partnerskich.
  • Zachowanie programu 500+.

Rafał Trzaskowski - kandydat na Prezydenta RP

Rafał Trzaskowski ma 48 lat, urodził się w Warszawie. Choć jego tata pochodzi z południa Polski. "Mama z Warszawy, tata z Krakowa, więc bywam pytany, czy wychodzę "na dwór" czy "na pole". Dziś wychodzę na pole - pole bitwy o lepszą Polskę. Bo mamy dość hipokryzji i arogancji władzy!" - mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu z wyborcami w Krakowie.

Obecny Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i filologii angielskiej na Wydziale Neofilologii UW (1996). Dodatkowo ukończył studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie (1997), a w 2004 roku zrobił doktorat w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)