Trwa ładowanie...

Rafał Trzaskowski - program wyborczy. Jak wyglądała debata prezydencka 2020?

Rafał Trzaskowski, obecny Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy kandyduje w wyborach 2020 na Prezydenta RP. W środę 17 czerwca, razem z 10 innymi kandydatami wziął udział w debacie prezydenckiej 2020. Jaki program wyborczy ma Rafał Trzaskowski?

Rafał Trzaskowski - program wyborczy. Jak wyglądała debata prezydencka 2020?Źródło: Rafał Trzaskowski , Facebook
d2i6t0i
d2i6t0i

Rafał Trzaskowski. Debata prezydencka 2020

Jak Rafał Trzaskowski odniósł się do pytań, postawionych podczas debaty prezydenckiej w TVP?

  • Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? Rafał Trzaskowski: Problem uchodźców został rozwiązany w 2015 r., kiedy podpisano umowę z Turcją. Prezydent Duda mówi o wspólnocie dla naiwniaków. W UE jesteśmy piątą potęgą i powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje”.
  • Czy jest pan za umożliwieniem dzieciom przygotowania do I komunii świętej na lekcjach religii w szkole? Rafał Trzaskowski: Wierzę w to, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Potrzebujemy prezydenta, który nie tylko mówi o wartościach, ale i je praktykuje.
  • Małżeństwa homoseksualne, później adopcja przez nie dzieci. Czy zgodzi się pan na te zmiany? Rafał Trzaskowski: Mam wrażenie, ze TV publiczna stała się telewizją jednego tematu. Tłumaczy, że w Polsce są o wiele ważniejsze tematy”.
  • Euro czy złoty? Kiedy i czy Polska powinna przyjąć walutę euro? Rafał Trzaskowski: Traktat akcesyjny zobowiązuje nas do przyjęcia euro, ale na razie Polska nie jest na to gotowa. Rząd kompletnie nie panuje nad tym, co się dzieje. Trzeba generować nowe miejsca pracy”.
  • Czy Polska powinna kupić szczepionkę na koronawirusa i czy szczepienia powinny być obowiązkowe? Rafał Trzaskowski: Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki, ale ważne jest, żeby rząd odpowiedział na pytanie o to, czy epidemia w tej chwili jest opanowana, czy też nie. W jakiej fazie epidemii jesteśmy”.
d2i6t0i

Dlaczego Rafał Trzaskowski startuje w wyborach prezydenckich 2020?

Startuję w wyborach na prezydenta RP dlatego, że – podobnie jak Wy – mam dość władzy, która obsadza swoimi nominatami każdy urząd w państwie tylko po to, by zapewnić sobie bezkarność. Mam dość podziałów, w których obecna władza się specjalizuje – wyjaśnia Rafał Trzaskowski. – Jest tylko jedna metoda, by sprawić, że Polska będzie lepszym miejscem. Tą metodą jest zmiana – zmiana złej władzy. Przeprowadzimy ją, bazując na pozytywnych wartościach. Budując nową solidarność” – dodaje.

Rafał Trzaskowski - program wyborczy

Rafał Trzaskowski startuje w wyborach prezydenckich 2020 z ranienia Koalicji Obywatelskiej. Jakie są postulaty Trzaskowskiego i jego program wyborczy?

Zdaniem Trzaskowskiego miastom nie są potrzebne wielkie inwestycje, ale działania tuż za rogiem. "Skupmy się na tym, co najważniejsze, czego naprawdę potrzebujemy - inwestycji "za rogiem”, które przede wszystkim realizuje samorząd. Jeżeli mają to być inwestycje rządowe, niech to będą te, które są potrzebne - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej podczas konferencji w Pabianicach.

Poza tym Rafał Trzaskowski mówi o reformie służby zdrowia i potrzebie przekazania 6 proc. PKB na rzecz służby zdrowia. Zamierza ponownie rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego (przy czym na stanowisku prokuratora generalnego musi być osoba niezależna politycznie), powołać rzecznika kontroli państwowej, którego zadaniem bezie kontrola "upolitycznionych służb".

d2i6t0i

Rafał Trzaskowski zapowiada "nową solidarność". "Priorytetem państwa, szczególnie w dobie kryzysu, musi być pomoc ludziom, a nie wydawanie miliardów na huczne inwestycje i propagandę" - twierdzi kandydat na Prezydenta RP.

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Rafał Trzaskowski ma 48 lat, urodził się w Warszawie. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1996). Ukończył też filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW (1996) i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie (1997). W 2004 roku uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Rafał Trzaskowski był w latach 2009-2013 europosłem, w latach 2013-2014 - ministrem administracji i cyfryzacji, a w 2014-2015 sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do Sejmu dostał się też w 2015 roku. W 2018 został prezydentem Warszawy.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło

d2i6t0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6t0i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj