PolskaRafał Chwedoruk: PiS nie walczy o nowy elektorat

Rafał Chwedoruk: PiS nie walczy o nowy elektorat

PiS nie walczy o nowy elektorat - tak wybór Antoniego Macierewicza komentuje politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Macierewicz został w sobotę wiceszefem Prawa i Sprawiedliwości.

Rafał Chwedoruk: PiS nie walczy o nowy elektorat
Źródło zdjęć: © WP.PL | Michał Mandziak

23.11.2013 20:44

Zdaniem Chwedoruka, partia Jarosława Kaczyńskiego od dawna musi godzić wierny elektorat z pozyskiwaniem nowego. W sobotę "dokonała ważnego wyboru", którego skutkiem, według politologa, będzie umocnienie dotychczasowych wyborców i brak dopływu nowych. Zdaniem Chwedoruka, PiS nie jest w tej chwili gotowe, by walczyć o innych wyborców, niż ci, którzy w ostatnich latach stawiali się przed urnami i głosowali na partię Jarosława Kaczyńskiego.

Politolog przypuszcza, że w tej chwili politycy tego ugrupowania liczą na zmęczenie kryzysem i na zniechęcenie wobec partii rządzącej. W takiej sytuacji spadek frekwencji w czasie wyborów będzie przemawiał na korzyść PiS.

Politolog zwraca jednak uwagę, że w zarządzie są też inne osoby, które mogą reprezentować różne części elektoratu tej partii. Dzięki Beacie Szydło partia będzie mogła debatować o gospodarce, a obecność w zarządzie Mariusza Kamińskiego, to ukłon wobec młodszego elektoratu.

Antoni Macierewicz wiceprezesem PiS

W sobotę Antoni Macierewicz dołączył do grona wiceprezesów PiS. Kandydatury zgłoszone przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego przyjęła Rada Polityczna partii w tajnym głosowaniu.

Macierewicz dostał mniej głosów niż pozostali wiceprezesi, ale w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że 75 proc. to nie jest zły wynik. Pozostali wiceprezesi to niezmiennie Beata Szydło, Mariusz Kamiński oraz Adam Lipiński.

Rada wybrała też nowy Komitet Polityczny, do którego dołączyło troje posłów: Elżbieta Rafalska, Marcin Mastalerek i Stanisław Ożóg.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak pytany o nowego wiceprezesa chwalił opozycyjne zasługi Antoniego Macierewicza. - To twórca opozycji niepodległościowej w latach 70., to także człowiek, który ma niezłomną wolę i silny charakter. Doprowadził także do obnażenia kłamstw dotyczących przyczyn tragedii smoleńskiej. W mojej ocenie został doceniony w ten sposób przez Prawo i Sprawiedliwość - zaznaczał Mariusz Błaszczak.

Antoni Macierewicz powiedział, że nowa pozycja w partii jest dla niego bardzo ważna i oznacza przede wszystkim nowe obowiązki. Zdaniem posła, wiążą się one z trudną sytuacją Polski, kryzysem rządu i Platformy oraz z rosnącą w tej sytuacji odpowiedzialnością Prawa i Sprawiedliwości. - W tym sensie także ja mam świadomość większego ciężaru jaki na mnie będzie spadał, ale myślę, że kategorie doceniania, niedoceniania to nie jest dobra formuła w życiu politycznym - mówił po wyborze Antoni Macierewicz.

Rada przyjęła ponadto uchwałę programową, która stwierdza, że w Polsce konieczna jest "gruntowna reorientacja polityki społeczno-ekonomicznej wraz z przywróceniem jej wymiaru moralnego". By tak się stało musi powstać rząd, który nie jest uwikłany w związki z grupami nacisku, a taki rząd zgodnie z uchwałą może stworzyć Prawo i Sprawiedliwość. Jako priorytety programu partii na lata 2014-2020 Rada Polityczna wskazuje demografię, pracę, zwiększenie płacy oraz gospodarkę. W uzasadnieniu do uchwały programowej mowa jest też o rządzie Donalda Tuska, który "zamiast stawiać sobie ambitne cele, wykorzystał światowy kryzys jako pretekst do zaniechań".

Nowy program PiS ma zostać uchwalony w czasie programowej tury IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Kongres ma się odbyć w lutym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)