Trwa ładowanie...
d3n0kd9

RAF wesprze patrole polskiego lotnictwa nad krajami bałtyckimi

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że udostępni z końcem kwietnia wielozadaniowe myśliwce Typhoon Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, wspierając tym samym jego zadania patrolowe nad Polską i krajami bałtyckimi.
Share
Philip Hammond (po lewej)
Philip Hammond (po lewej)Źródło: AFP, Fot: Ben Stansall
d3n0kd9

Taką decyzję, będącą reakcją na wzrost napięcia z powodu sytuacji na Krymie, podjął brytyjski resort obrony. Poinformował o tym wieczorem w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond w odpowiedzi na pytanie konserwatywnego posła Edwarda Leigha.

Według Hammonda, brytyjskie samoloty będą wsparciem polskiego wkładu do rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą. Ponieważ żaden z krajów bałtyckich nie ma możliwości samodzielnego patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, patrole na zasadzie rotacji zapewniają inni członkowie Sojuszu.

Leigh zaznaczył w swej wypowiedzi, że Ukraina nie jest członkiem NATO i że fakt ten należy powitać z ulgą, gdyż w przeciwnym razie Sojusz musiałby stanąć w jej obronie, co oznaczałoby wojnę z Rosją.

d3n0kd9

- Status Ukrainy jest zupełnie inny niż status członków NATO, które korzystają z gwarancji zawartych w art. 5. chroniącym i zapewniającym ich bezpieczeństwo. Równocześnie robimy co w naszej mocy, by zapewnić naszych sojuszników w NATO, że są chronieni - stwierdził Hammond.

Premier Estonii Andrus Ansip i minister obrony tego kraju Urmas Reinsalu określili brytyjską decyzję jako "ważny krok" potwierdzający długookresową współpracę w dziedzinie obrony między oboma krajami. Reinsalu dodał, że brytyjskie wsparcie będzie "jasną i jednoznaczną" odpowiedzią na życzenie Estonii, aby wzmocnić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w rejonie Morza Bałtyckiego.

d3n0kd9

Podziel się opinią

Share
d3n0kd9
d3n0kd9
Więcej tematów