Trwa ładowanie...
d7pyp6s

Radziwiłł ujawnił swój majątek. W jego nowym oświadczeniu jest sporo zmian

Po powołaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowiska nowych wojewodów, urzędnicy ujawnili swoje oświadczenia majątkowe. Największy majątek spośród nich zgromadził były minister zdrowia, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W porównaniu do ostatniego stanu posiadania u polityka pojawiły się spore zmiany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oświadczenia majątkowe Konstantego Radziwiłła budzą spore wątpliwości
Oświadczenia majątkowe Konstantego Radziwiłła budzą spore wątpliwości (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d7pyp6s

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku szef rządu powołał Konstantego Radziwiłła na stanowisko wojewody mazowieckiego, Lecha Sprawkę na stanowisko wojewody lubelskiego, Tobiasza Bocheńskiego na stanowisko wojewody łódzkiego oraz Łukasza Mikołajczyka na stanowisko wojewody wielkopolskiego.

Po analizie dokumentów okazuje się, że stosunkowo najwięcej zmian w porównaniu do ostatniego stanu posiadania jest w oświadczeniach majątkowych Konstantego Radziwiłła.

kprm.gov.pl

Polityk jest byłym ministrem zdrowia w rządzie Beaty Szydło, a także senatorem poprzedniej kadencji. Jak wynika z oświadczenia majątkowego złożonego w styczniu br., a obejmującego cały ubiegły rok, Radziwiłł zgromadził 260,6 tys. zł a także ponad 5,2 tys. euro. W ubiegłym roku zarobił (do 25 listopada) 141,6 tys. zł.

d7pyp6s

Z dokumentu wnika, że zrezygnował z pobierania pensji senatorskiej na rzecz pracy w służbie zdrowia. Dostawał jedynie dietę senatorską. Posiada również dom 122 m.kw i garaż (warte 705 tys. zł), mieszkanie 106 m.kw. (warte milion złotych), a także lokal użytkowy - 64 m.kw. (warty 500 tys. zł).

Zobacz także: Wybory do Europarlamentu. Spięcie w studiu między Winnickim, Radziwiłem a Bartoszewskim

W porównaniu do oświadczenia majątkowego złożonego na koniec kadencji Senatu, na koniec sierpnia 2019 r., u Radziwiłła nastąpiły spore zmiany. Przez 4 miesiące ub.roku, pozbył się domu 208 m.kw. o wartości 940 tys. zł (współwłasność małżeńska).

d7pyp6s

Ten sam dom w 2016, 2017, 2018 i w kwietniu 2019 roku wyceniał na 1,3 mln zł. W ciągu tylko pół roku - według Radziwiłła - jego wartość spadła o 360 tys. zł.

Zapytaliśmy urzędników wojewody o zmiany, które w ciągu kilku miesięcy pojawiły się w oświadczeniach majątkowych.

"Informujemy, że oświadczenie majątkowe, które zostało opublikowane na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostało złożone przez Pana Konstantego Radziwiłła w związku z objęciem 25 listopada 2019 r. funkcji Wojewody Mazowieckiego. W oświadczeniu tym podany został stan majątku na dzień objęcia ww. funkcji publicznej. Informujemy, że dom o powierzchni 208 m.kw. został sprzedany. Ponadto informujemy, że w publikowanych oświadczeniach majątkowych, zgodnie z ich formularzem, zawarte są informacje na temat aktualnego stanu posiadania" - poinformował WP wydział prasowy wojewody mazowieckiego.

We wcześniejszym oświadczeniu majątkowym ujawnił też, że wziął pożyczkę od mamy na zakup domu 88 tys. zł. Prawdopodobnie ją spłacił. Bowiem w nowym dokumencie nie ma po niej śladu. W poprzednim oświadczeniu miał też do spłaty 273 tys. zł kredytu, w najnowszym ma 121 tys. zł.

d7pyp6s

O majątku Radziwiłła było głośno w 2016 r. Wtedy okazało się, że jego rodzina po wielu latach starań odzyskała Pałacyk w Jadwisinie, by szybko go sprzedać prywatnej osobie. Dom ten był własnością dziadka ministra Radziwiłła, bohatera Armii Krajowej, który został przez Niemców zamordowany w 1944 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7pyp6s

Podziel się opinią

Share

d7pyp6s

d7pyp6s
Więcej tematów