Radosław Sikorski rozmawia w Londynie o Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Londynie z szefem brytyjskiej
dyplomacji Williamem Hague'm, by rozmawiać o rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie. Wcześniej minister mówił o polityce wschodniej Warszawy w wystąpieniu na Uniwersytecie Oxfordzkim.
- Żaden europejski kraj nie jest w stanie poradzić sobie z kryzysem na Ukrainie samemu. Stąd rola Unii Europejskiej i jej wspólnej polityki europejskiej jest kluczowa - podkreślił minister Radosław Sikorski podczas rozmowy z szefem brytyjskiej dyplomacji Williamem Hague'm na temat możliwości rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
- Ukraina musi wypełnić warunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, intensywnie walczyć z korupcją. Gospodarka ukraińska musi być zdemonopolizowana, stać się bardziej przewidywalna, otwarta dla inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych - mówił także po spotkaniu dziennikarzom. - Polska i Wielka Brytania nie ustają w wysiłkach, aby doprowadzić do naszego dialogu z Rosją, a przede wszystkim Rosji z Ukrainą - zapewnił też Radosław Sikorski.
Minister przestrzegł jednocześnie, że "koszty ustanowienia zasady, że w Europie można zmieniać granice do woli, będą bardzo wysokie" i oświadczył, że we wtorek w Londynie zbierze się grupa polityczno-ekspercka, która będzie rozmawiała szczegółowo o sankcjach wobec Rosji. Dyskusja poświęcona była ponadto postępom Iranu w ograniczaniu programu nuklearnego.
O polskiej transformacji demokratycznej, polskiej drodze do Unii Europejskiej i lekcjach dla Ukrainy minister Radosław Sikorski mówił natomiast w sobotę w Oxfordzie na Kongresie Polskich Organizacji Studenckich w Wielkiej Brytanii. Minister zaznaczył, że Polska jest dzisiaj docenianym ekspertem w sprawach wschodnich, m.in. ze względu na dużą obecność dyplomatyczną w państwach Partnerstwa Wschodniego (na Ukrainie Polska ma 8 placówek dyplomatycznych).
- Nasza zdolność do skutecznej polityki wschodniej zależy od naszej pozycji w Unii Europejskiej - zauważył także minister Sikorski. Przypomniał jednocześnie o polskich udanych dążeniach do odzyskania pozycji silnego, dostatniego i niezależnego, ale współpracującego z sąsiadami europejskiego kraju.
Przywołał w tym kontekście dwie ważne rocznice, które świętować będziemy w tym roku: przystąpienia Polski do UE i do NATO. Szef polskiej dyplomacji przekonywał także uczestników kongresu do głosowania w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego: - Jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla Polski w najbliższym czasie, to idź i głosuj - mówił.
Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z rzecznikiem partii ds. europejskich Garethem Thomasem oraz rzecznikiem Partii Pracy ds. zagranicznych Douglasem Alexandrem, z którym rozmawiał nt. przyszłości integracji europejskiej, wyborów do Parlamentu Europejskiego, wydatków UE na projekty obronne oraz sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w Syrii.
Na uroczystości w Ambasadzie RP minister Radosław Sikorski wręczył odznaki "Bene Merito" osobom szczególnie zasłużonym dla promocji Polski na wyspach. Odznaczenia odebrali m.in. prof. Jan Ciechanowski, pisarka Clare Mulley czy dziennikarz Nik Gowing. Minister Sikorski spotkał się także ze znanym historykiem Timothy Gartonem Ashem.
Wieczorem minister Radosław Sikorski przekonywał do pogłębiania integracji europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i wygłosił odczyt pt. "Why Russian attack on Ukraine means we need more integrated European foreign policy" na Forum ds. Obrony i Bezpieczeństwa.