Trwa ładowanie...
06-09-2013 12:55

Radosław Sikorski na Litwie o Syrii i Partnerstwie Wschodnim

Szef MSZ Radosław Sikorski przybył na Litwę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcone szczytowi Partnerstwa Wschodniego i sytuacji w Syrii.

Radosław Sikorski na Litwie o Syrii i Partnerstwie WschodnimŹródło: WP.PL
d581y7t
d581y7t

- Będzie to kluczowe spotkanie przygotowawcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jesienią (2013 roku), na którym - mamy nadzieję - będą dokończone negocjacje z Gruzją i Mołdawią. Jest szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Unią a Ukrainą, spodziewamy się też żywej dyskusji w sprawie kryzysu humanitarnego w Syrii i tego, że prawdopodobnie użyto tam broni chemicznej - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania.

Jasne stanowisko Polski ws. Syrii

Szef MSZ był też pytany o szczyt G20 i chłodne relacje między USA a Rosją. - Wydaje się, że gdy ginie ponad 100 tysięcy ludzi, są dwa miliony uchodźców wewnętrznych i kilka milionów uchodźców zewnętrznych, jest to sprawa dla całej ludzkości. Uważam, że Rada Bezpieczeństwa (ONZ)
i wszyscy jej członkowie powinni wziąć odpowiedzialność za ten kryzys - powiedział Sikorski.

Nie może być tak, że "wolny świat, Zachód" nie może przeciwdziałać drastycznemu łamaniu praw człowieka i drastycznej sytuacji humanitarnej, "tylko dlatego, że niektóre kraje widzą to inaczej" - podkreślił. Dodał, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna być głosem ludzkości.

- Polskie stanowisko jest jasne: potępiamy używanie broni masowego rażenia, obawiamy się skutków ewentualnej interwencji w tym syryjskim tyglu. Sprawy wewnątrz Syrii nie są czarno-białe i skutki interwencji będą zarówno dobre, jak i złe. Nie wiemy, co przeważy - ocenił szef MSZ.

d581y7t

John Kerry i otwarcie UE na wschód

W sobotę rano w jednej z sesji weźmie udział sekretarz stanu USA John Kerry; w spotkaniu będzie też uczestniczyć wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Organizowane przez każdą prezydencję UE nieformalne spotkania mają służyć swobodnej wymianie poglądów na tematy związane z sytuacją międzynarodową. Podczas zamkniętej dyskusji w gronie ministrów nie podejmuje się formalnych decyzji i nie przyjmuje konkluzji.

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Unia uzależniła podpisanie porozumienia o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą od spełnienia przez władze w Kijowie kilku warunków, m.in. uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko odbywającej karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zdaniem Brukseli wyrok na Tymoszenko zapadł z przyczyn politycznych.

Podczas szczytu umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

d581y7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d581y7t
Więcej tematów