Radosław Fogiel i Robert Biedroń gośćmi programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gośćmi programu są Radosław Fogiel (PiS) i Robert Biedroń (Lewica).
17.11.2020 | aktual.: 17.11.2020 10:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie milkną echa potencjalnego weta ze strony Polski ws. unijnego budżetu. W programie zapytamy zastępcę rzecznika PiS m.in. o słowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. W mocnych słowach odniósł się on do unijnego rozporządzenia, zaakceptowanego w poniedziałek przez większość państw członkowskich (z wyjątkiem Polski i Węgier), wiążącego wypłatę funduszy UE z praworządnością.
- Musimy zdefiniować stan rzeczy, w jakim znalazła się Polska i Węgry. Pod pretekstem praworządności przygotowano mechanizm polityczny zniewalania państw, które nie chcą się podporządkować UE, a także takim dużym stolicom jak Berlin czy Paryż. Tu nie chodzi o praworządność, ale przetransferowanie ogromnej władzy z Polski do Brukseli - mówił w TV Trwam Zbigniew Ziobro.
Zdaniem Ziobry mechanizm ten będzie "elementem szantażu", polegającym "na odbieraniu setek miliardów zł przeznaczonych dla polskiej gospodarki, gdy nie będziemy chcieli wprowadzać zmian w różnych sferach np. rodziny, kultury, mediów, gdy władze w UE uznają, że takie zmiany mamy wprowadzić".
Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z tak zwaną praworządnością.
Szef rządu wysłał w tej sprawie list do liderów unijnych instytucji. Premier oświadczył, że nasz kraj nie może zgodzić się na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności.