Trwa ładowanie...
d2vn9jb

Radiowej Jedynce potrzebna jest ogólnopolska sieć nadajników UKF


Od miesiąca trwa akcja na rzecz utworzenia ogólnopolskiej sieci nadajników UKF dla Programu I Polskiego Radia. Na razie radiowa Jedynka nadaje przede wszystkim na fali długiej, co oznacza nie tylko monofoniczny przekaz dźwięku, ale i zakłócenia odbioru w wielu miastach.

d2vn9jb
d2vn9jb

Słuchanie Programu I utrudnia fakt, że niewiele radioodbiorników przystosowanych jest do odbioru fal długich. Jedynka nie dociera również do tych osób, które stawiają na przekaz stereofoniczny i bez zakłóceń, szczególnie w przypadku słuchania muzyki. Tymczasem Jedynka, mimo charakteru informacyjno-publicystycznego, ponad 40% czasu antenowego przeznacza właśnie na muzykę.

Program I nadaje także na falach ultrakrótkich - dysponuje jednak tylko 20 słabymi nadajnikami. W rezultacie na falach UKF pokrywa jedynie 14-16% powierzchni kraju. Tymczasem w niektórych wielkich miastach słuchalność Jedynki porównywalna jest ze słuchalnością stacji komercyjnych. Według danych SMG/KRC (styczeń-wrzesień 2000 r.) prowadzi Radio ZET (12,1%), po nim jest PR I (10,5%), a za nimi RMF FM (9,3%).

W miastach średnich natomiast (50-499 tys. mieszkańców) radiowa Jedynka ma aż o 10 punktów procentowych mniej słuchaczy niż każda z obu stacji komercyjnych.

W sprawie przyznania PR I nowych częstotliwości UKF wiele pism otrzymała już Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Bez ogólnopolskiej sieci UKF Jedynka nie realizuje bowiem całkowicie zadania radia publicznego. (jask)

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj