PolskaRadiowa "Trójka" - śmierć czy narodziny?

Radiowa "Trójka" - śmierć czy narodziny?


Więcej rozrywki, krótsze i lżejsze formy audycji, nowa oprawa muzyczna, to niektóre pomysły kierownictwa Programu III Polskiego Radia na przyciągnięcie do stacji słuchaczy. To koniec "Trójki" - uważa część starych odbiorców.

18.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Niektóre zmiany programowe są wprowadzane stopniowo już obecnie. W całości nowa ramówka opracowana przez osoby kierujące stacją od 5 miesięcy ma być wdrożona od 22 kwietnia. Promocja nowej "Trójki" ma ruszyć jesienią.

_ Nasze radio odradza się po 12 latach zaniedbań_ - tak w czwartek prezentację nowej ramówki rozpoczął dyrektor "Trójki" Witold Laskowski, określając dotychczasową ramówkę jako bałaganiarsko-eklektyczną. Innego zdania są najbardziej wierni słuchacze Programu III, którzy już od roku w różnych formach protestują przeciw komercjalizacji tej stacji, a tydzień temu zorganizowali symboliczny pogrzeb swojej ulubionej rozgłośni.

Laskowski mówił, że czuje się rozdarty z powodu tych protestów. Z jednej strony żadne inne radio nie ma tak wiernych i emocjonalnych słuchaczy - tłumaczył - ale nie możemy sobie też pozwolić, żeby "Trójka" starzała się razem ze swoimi słuchaczami, żeby stała się skamienieliną, medialnym skansenem.

Z anteny zniknie np. Studio El-Muzyki z muzyką elektroniczną, "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanny Marii Gizy i Jacka Ejsmonda oraz "Zagadki Literackie". Laskowski tłumaczył w czwartek, że zrezygnowano z niszowych audycji, ponieważ nie odpowiadają one zadaniom, jakie ma ta stacja pełnić, podobne audycje natomiast - przekonywał - dostępne są na antenie innych programów Polskiego Radia.

Zmieni się pora nadawania niektórych dotychczasowych trójkowych audycji. Z nowej ramówki wynika, że w pasmach przedpołudniowych i wczesno popołudniowych dominować będzie rozrywka, audycje ambitniejsze o charakterze publicystycznym będą nadawane raczej wieczorem i nocą.

Kultowa "Powtórka z rozrywki", którą od kilkudziesięciu lat można było usłyszeć od poniedziałku do piątku po godz. 13., obecnie będzie nadawana o godz. 23. "Markomania" Marka Niedźwieckiego zamiast o godz. 9 rano w sobotę będzie zaczynała się o godz. 16.(zamiast muzycznego wydania "Zapraszamy do Trójki", które do niedawna prowadził Piotr Kaczkowski)
. O nowej porze - godz. 18. i w zmienionej formule ma się pojawiać "Puls Trójki" nadawany obecnie o 9.30.

Już teraz nastąpiło przesunięcie czasu nadawania całego programu, który zaczyna się o 4. rano nową audycją "Trójka budzi ludzi" Piotra Łodeja. Wcześniej program zaczynał się o 6 rano. Po ponad rocznej nieobecności w sobotni wieczór powróci już niebawem "Muzyczna Poczta UKF". Nadawana wcześniej przed południem, teraz zaczyna się o godz. 20.05.

Pojawią się też zupełnie nowe audycje. Jedną z nich będą prowadzone przez Wojciecha Manna i Katarzynę Grocholę kontrowersyjne - jak zapowiadają przedstawiciele "Trójki" - rozmowy o relacjach męsko-damskich.

Kierownictwo postanowiło też oficjalnie nazywać swoją stację "Trójka", a nie Program III.

Według badań SMG/KRC przeprowadzonych od stycznia do lutego "Trójki" słucha 4,7% badanych osób. Kierownictwo rozgłośni liczy, że dzięki zmianom, pod koniec tego roku odsetek ten wzrośnie do 6%. Docelowo "Trójka" ma osiągnąć 10% udziału w rynku. (reb)

kierownictwonoweprotesty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)