PolskaRadiowa debata o raporcie Komisji Europejskiej

Radiowa debata o raporcie Komisji Europejskiej

Na antenie Polskiego Radia odbyła się w środę debata podczas, której poruszano kwestie raportu sporządzonego na zlecenie Komisji Europejskiej o zatrudnieniu w rolnictwie w krajach kandydackich. Według dokumentu, należy zmniejszyć o 4 miliony ilość miejsc pracy. Głównie chodzi o Polskę.

16.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Biorący udział w dyskusji poseł Stanisław Kalemba z PSL uważa, że przekwalifikowanie tak dużej liczby rolników w Polsce w tak krótkim czasie jest mało realne i proces ten może potrwać jedno pokolenie. Takiego samego zdania jest poseł Wanda Łyżwińska z Samoobrony.

Zdaniem Romana Jagielińskiego z Partii Ludowo-Demokratycznej, będzie to zależało od dostępu do rynku pracy w Unii Europejskiej. Jeśli dostęp będzie ograniczony, to problem restruktaryzacji a także zatrudnienia na polskiej wsi będziemy musieli załatwiać we własnym zakresie. Podkreślił, że proces restrukturyzacji musi być wspierany przez państwo.

Zdaniem Jagielińskiego, będzie nas na to stać przy założeniu, że wzrost gospodarczy wyniesie w przyszłym roku 3% a w 2004 5%. Uważa on, że przekwalifikowanie polskich rolników potrwa minimum 15 lat, maksimum 25 lat. Według niego, przetrwają gospodarstwa powyżej 20 hektarów.

Profesor Andrzej Kowalski z Instytut Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie podkreślił, że w Polsce jest około 2 mln gospodarstw, ale wyłącznie z produkcji rolnej utrzymuje się od 400 do 600 tys. Uważa on, że jeżeli tempo rozwoju gospodarczego będzie na poziomie 4-5% wtedy problem restrukturyzacji wsi bedzie znacznie łatwiejszy do rozwiązania. W przeciwnym wypadku nie pomogą żadne programy.

Profesor przypomniał, że z raportu opracowanego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce jest 500 tys. gospodarstw, które są w stanie sprostać konkurencji, ale i one wymagają wsparcia. Nie oznacza to, że zupełnie znikną małe gospodarstwa. Według profesora jedno, dwuhektarowe gospodarstwa mogą zająć sie np. szkółkarstwem, uprawą ziół, pieczarkarstwem, czy świadczyć usługi dużym gospodarstwom rolnym. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)