Trwa ładowanie...
d368n3q

Radio Zet: posłowie PiS kupili bilety na samolot przed otrzymaniem zgody z sejmu na wyjazd

Bilety lotnicze na przelot tanimi liniami z Warszawy do Madrytu dla ośmiu osób posłowie Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki kupili pod koniec września, czyli na ponad dwa tygodnie przed otrzymaniem zgody na przejazd samochodem i na prawie miesiąc przed pobraniem zaliczki w wysokości 19 779 złotych. Zawieszonym posłom PiS może za to grozić sprawa karna - informuje Radio Zet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Antoni Kamiński
Posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Antoni Kamiński (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d368n3q

W poniedziałek sąd partyjny, w środę konwent seniorów

Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński zostali już zawieszeni w prawach członków PiS. W poniedziałek o godzinie 15.00 ma odbyć się posiedzenie komitetu politycznego PiS, na którym ma zapaść decyzja o przyszłości posłów.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek poinformował, że komitet będzie głosował nad wnioskiem o odwołanie posłów. Sprawę przedstawi kierownictwu PiS rzecznik dyscypliny partyjnej Karol Karski. Hofmana, Kamińskiego i Rogackiego nie będzie na posiedzeniu - nie zostali zaproszeni.

d368n3q

Zobacz też: Prezes PiS o zawieszonych posłach

Rzecznik PiS dodał, że posłowie będą mogli odwołać się od decyzji komitetu do partyjnego sądu koleżeńskiego i wówczas będą mogli przedstawić swoją wersję.

Z kolei marszałek sejmu Radosław Sikorski na twitterze zapowiedział, że kwestią rozliczeń zagranicznych podróży posłów PiS zajmie się w środę Konwent Seniorów.

d368n3q

"Na środę zwołałem Konwent Seniorów celem podjęcia stanowczych decyzji ws. audytu podróży zagranicznych posłów i zmiany systemu rozliczania" - napisał Radosław Sikorski.

Pomysł audytu dobrze ocenia wiceprezes PiS Mariusz Kamiński. - Nie można tolerować patologii, to się wiąże przecież z publicznymi pieniędzmi i niezależnie od tego, jak duże to są kwoty, to zasada jest zasadą i tyle. Bardzo dobrze, że taki audyt będzie przeprowadzony i niezależnie od tego, kogo to dotknie, miejmy nadzieję, że nie będzie więcej takich posłów, którzy ośmieliliby się nadużywać w tym zakresie pieniędzy publicznych - mówił Kamiński w poniedziałek dziennikarzom w sejmie.

Zawiadomienie do prokuratury

d368n3q

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wysłało do prokuratury w tej sprawie SLD.

Jak tłumaczył rzecznik partii Dariusz Joński, chodzi o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Joński mówił, że podróż trzech posłów samochodem do Madrytu od samego początku wydawała się SLD dziwna. Argumentował, że ważni dla swoich partii politycy w okresie przedwyborczym nie wyjeżdżają na kilka dni, które musiałaby im zająć podróż autem do stolicy Hiszpanii.

Rzecznik Sojuszu dodał przy tym, że obecnie kancelaria sejmu ma podpisane umowy z przewoźnikami lotniczymi i zarezerwowanie podróży tym środkiem lokomocji nie stanowi problemu.

Afera samolotowa

d368n3q

Hofman, Kamiński i Rogacki zostali w piątek zawieszeni w prawach członków partii i klubu PiS. W sobotę szef PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będzie domagał się ich usunięcia z partii.

Ma to związek z ich służbową podróżą do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy - rozpoczętą 30 października br. Media donosiły w ostatnich dniach, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi.

Źródło: Radio Zet, PAP

d368n3q

Podziel się opinią

Share
d368n3q
d368n3q
Więcej tematów