Trwa ładowanie...
d4i0tkg

Radio Zet: ok. 26 mln zł - tyle kosztowało wynajęcie PGE Narodowego

• Wynajęcie stadionu PGE Narodowego kosztowało ok. 26 mln zł - Radio ZET dotarło do części kosztów organizacji szczytu NATO w Warszawie
• Warszawski szczyt był największym w historii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwają przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO. Wokół stadionu ustawiane jest betonowo-metalowe ogrodzenie
Trwają przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO. Wokół stadionu ustawiane jest betonowo-metalowe ogrodzenie (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d4i0tkg

Radio ZET ustaliło też, że poza kosztami wynajęcia stadionu, na jego aranżację do potrzeb szczytu, m.in. wynajęcie i wyposażenie ogromnego namiotu, wydano ok. 50 mln zł. A koszty wyposażenia technicznego, takie jak okablowanie, wyposażenie komputerowe, sieć telewizyjna itp., to kolejne 20 mln zł.

Warszawski Szczyt NATO był największy pod względem liczebności delegacji (61), uczestników (2500) i dziennikarzy (1700) szczyt Sojuszu. Okazał się też ogromnym sukcesem organizacyjnym, ochraniało go 7 tys. funkcjonariuszy, a w biurach urządzonych na Stadionie Narodowym pracowały setki wolontariuszy i młodych urzędników MON i MSZ.

Na Szczycie NATO zdecydowano m.in. o rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO i kontynuacja operacji w Afganistanie to najważniejsze decyzje podjęte na zakończonym szczycie Sojuszu w Warszawie - taką opinię wyrażają eksperci czołowych think tanków w USA.

d4i0tkg

Szczyt NATO rozpoczął się w Warszawie w piątek. Na dwa dni centrum stolicy przekształciło się w twierdzę. Wiele ulic w pobliżu Stadionu Narodowego, hoteli, w których zamieszkały VIP-y i miejsc kuluarowych spotkań - zostało wyłączonych z ruchu; w tych rejonach obowiązywały też zakazy parkowania.

Wokół Stadionu PGE Narodowego powstał 2,5 metrowy płot; dodatkowo chroniły go policyjne patrole i policyjny śmigłowiec. Wszystkie osoby wchodzące na teren stadionu przechodziły drobiazgową kontrolę, np. dziennikarze musieli kilkukrotnie pokazywać akredytacje i dowody tożsamości.

Z kolei szefom obrony narodowej bezpieczeństwo zapewniała Żandarmeria Wojskowa. W operacji brało udział blisko 1400 żołnierzy ŻW (co stanowi mniej więcej połowę stanu osobowego tej formacji - PAP). Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia i mieszkańców Warszawy czuwali też strażacy - ponad 300.

d4i0tkg

Podziel się opinią

Share

d4i0tkg

d4i0tkg
Więcej tematów