PolskaRadio Maryja obchodziło 21. rocznicę powstania

Radio Maryja obchodziło 21. rocznicę powstania

21. rocznicę powstania Radia Maryja świętowano w kościele św. Józefa - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Uroczystej mszy przewodniczył ordynariusz toruński bp Andrzej Suski, a homilię wygłosił ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec.

01.12.2012 | aktual.: 01.12.2012 21:05

- Dziękujemy dzisiaj Bogu za Radio Maryja i jego ogromny wkład w budzenie, umacnianie i pogłębianie naszej wiary. Dziękujemy jej w szczególny sposób za katechezy, modlitwy, świadectwa oraz stałą więź z Ojcem Świętym poprzez transmisje, które umożliwiają uczestnictwo w papieskich intencjach, liturgiach i pielgrzymkach. Dziękujemy również za niedawną pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Rzymu, która była niezwykłym przeżyciem radosnego wyznania wiary - powiedział w czasie mszy bp Suski.

Bp Dec w homilii powiedział, że pojawiają się zarzuty, że Radio Maryja m.in. przemawia językiem nienawiści i agresji, dzieli Polaków i popiera jedną opcję polityczną. Ustosunkowując się do tego, biskup świdnicki pytał m.in. czy upominanie się o ochronę życia, prawdę o katastrofie smoleńskiej jest mową nienawiści czy formą agresji.

- Trzeba głębiej zastanowić się, jak to jest, kto jest z tym, kto dzieli. Przecież nie dzielą ci którzy głoszą prawdę, którzy prawdy się domagają i prawdy bronią. Podział ma miejsce dopiero u odbiorów prawdy. Adresaci prawdy albo ją przyjmują albo odrzucają. Podział jest więc skutkiem decyzji słuchaczy, dlatego nie można mówić, że Chrystus dzieli, Kościół dzieli, Radio Maryja dzieli ludzi. Tu ma miejsce zawsze jednoczenie wokół wartości, szczególnie prawdy i dobra, a nie dzielenie - mówił.

Hierarcha nie zgodził się też z zarzutem popierania przez Radio Maryja jednej opcji politycznej. - Radio Maryja stara się służyć prawdzie, głosząc naukę Kościoła (...) Jeżeli jakaś partia broni życia, sprzeciwia się aborcji, zapłodnieniu in vitro, broni tradycyjnej wizji małżeństwa oznacza to w pierwszej kolejności, że Kościół z Radiem Maryja popiera prawdę, a nie partię, która ma to w swoim programie. Owszem, Kościół jest wdzięczny tym, którzy aprobują prawo Boże, cieszy się z takiej postawy i wszystkich wzywa do uczciwości i prawości. Kościół nie jest partią polityczną i z żadną partią się nie utożsamia, ale jest domem otwartym dla wszystkich - argumentował.

Uczestnicy obchodów rocznicowych tradycyjnie skierowali list do papieża Benedykta XVI. - Zapewniamy o stałej modlitwie całej Rodziny Radia Maryja w intencji Waszej Świątobliwości. Posługę Ojca Świętego powierzamy Maryi, opiekunce naszego Radia - głosi m.in. list.

W uroczystej mszy uczestniczyło 10 biskupów i kilkudziesięciu księży, a także wielotysięczna rzesza słuchaczy Radia Maryja (wg policji 9 tys.) Obecnych było kilkudziesięciu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości (m.in. Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Adam Hofman, Antoni Macierewicz)
i Solidarnej Polski (m.in. Beata Kempa, Piotr Szeliga). Dla słuchaczy, którzy nie zmieścili się w kościele, rozstawiono w pobliżu dwa wielkie namioty z telebimami.

Członkowie środowiska Radia Maryja, którzy przybyli na rocznicowe obchody przed mszą mogli zwiedzić siedzibę rozgłośni i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialną, a także znajdujący się w jej sąsiedztwie plac budowy Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II.

Radio Maryja zaczęło nadawać program 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo istniały stacje nadawcze w Bydgoszczy i Toruniu, a programu mogli słuchać tylko mieszkańcy obu miast i okolicznych miejscowości. Od wielu lat rocznica powstania rozgłośni świętowana jest najpierw w Toruniu, a potem w Bydgoszczy. Tegoroczne obchody jubileuszowe w Bydgoszczy odbędą się w sobotę, 8 grudnia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)