Rada Naukowa KUL za integracją Polski z Unią Europejską
Rada Naukowa przy Wielkim Kanclerzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiada się za integracją Polski z Unią Europejską.
Dokument zatytułowany "Oświadczenie Rady Naukowej przy Wielkim Kanclerzu KUL w sprawie chrześcijańskiej odpowiedzialności Polaków za jedność Europy" przedstawił w środę dziennikarzom Wielki Kanclerz KUL abp Józef Życiński metropolita lubelski.
"Po wielu doświadczeniach dziejowych wracamy na swoje miejsce w Europie. Powracamy do wspólnoty narodów, którą współtworzyliśmy, której wiele zawdzięczamy i która także ma wiele do zawdzięczenia Polsce. Pomimo historycznych podziałów i waśni, wojen i kataklizmów, do tej wspólnoty od początku swoich dziejów należymy - na dobre i na złe" - czytamy w tekście oświadczenia.
Autorzy oświadczenia podkreślają, że wracając do swych historycznych korzeni, Polacy podejmują nowe wyzwania. "Przyszłe dzieje Europy, w duchowym i materialnym wymiarze, od nas również zależą. Stajemy przed dziejową szansą, by stać się równoprawnymi uczestnikami wielkiej debaty oraz współtwórcami przyszłego kształtu europejskiej wspólnoty. Zyskujemy ważny głos w Parlamencie 'Unius Europae'" - głosi oświadczenie.
Rada Naukowa w oświadczeniu zaakcentowała potrzebę "poszukiwań nowych wzorców patriotyzmu europejskiego".
Metropolita lubelski, komentując ten fragment, powiedział, że w Polsce funkcjonuje przeciwstawienie: albo patriota, albo kosmopolita. "O Europie często mówi się źle i niejednokrotnie środowiska, które uważają się za patriotów, straszą europejskością. Tymczasem chcemy tu ukształtować świadomość tego, że to jest nasza Europa (...). My w tej Europie czujemy się u siebie" - powiedział abp Życiński.
Rada podkreśliła, że integracja europejska oznacza budowanie wspólnoty na fundamencie wartości ewangelicznych.
"Z nadzieją i dobrą wolą wnieśmy nasz polski wkład w budowanie europejskiej 'integritas'. Niech doświadczane obecnie trudności, rozczarowania i obawy nie przesłaniają nam doniosłości historycznej decyzji, którą niebawem mamy podjąć" - zaapelowała.
Rada Naukowa przy Wielkim Kanclerzu KUL liczy kilkunastu profesorów tego uniwersytetu i ma charakter konsultacyjno- doradczy. Jej członków mianuje na okres pięciu lat metropolita lubelski. Obecnej Radzie przewodniczy prof. Jerzy Kłoczowski. (aka)