Trwa ładowanie...

Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda otworzył spotkanie

Rozpoczęła się Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim. Rząd, pod przewodnictwem Andrzeja Dudy, będzie obradować o polityce międzynarodowej, sytuacji na Bliskim Wschodzie i obchodach 75-lecia wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda otworzył spotkanieŹródło: East News, fot: Piotr Molecki/East News
d28ue1j
d28ue1j

Posiedzenie Rady Gabinetowej jest, zgodnie z Konstytucją, posiedzeniem całego rządu w sprawach istotnych dla państwa pod przewodnictwem prezydenta. - Na wstępie chce podziękować całemu rządowi za przyjęcie tego zaproszenia - przyznał podczas rozpoczęcia narady prezydent Andrzej Duda.

Jednym z głównych powodów zwołania spotkania w takiej formule jest sytuacja na Bliskim Wschodzie. Przypomnijmy, że w czwartek Stany Zjednoczone przeprowadziły nalot w Bagdadzie. Podczas niego zabito m.in. generała Kasema Sulejmaniego. Był on przywódcą elitarnej jednostki Al Kuds, a przez ekspertów był określany jako "druga osoba w państwie" (tuż po liderze Iranu Alim Chameinim).

Prezydent zaznaczył, że ta sytuacja "w sposób oczywisty dotyczy także Polski ze względu na nasze członkostwo w NATO". - W samym Iraku mamy ponad 200 żołnierzy, którzy tam wykonują swoją służbę i w związku z tym w tej sytuacji, która zaistniała, nie mamy żadnych wątpliwości, że znaleźli się w warunkach, które śmiało określić mianem warunków szczególnych - stwierdził Andrzej Duda.

Duda przypomniał także ostatnie wypowiedzi Władimira Putina, które obarczały Polskę za wybuch II wojny światowej. - To zakłamuje prawdę historyczną. Jest neostalinowskim rewizjonizmem, który próbuje nie tylko zrzucić odpowiedzialność na Polskę i Polaków za wybuch II wojny światowej, ale także wymordowanie Żydów - stwierdził prezydent. - Zabranie głosu przez prezydenta RP i oddanie prawdy historycznej na forum Holokaustu jest czymś koniecznym - dodał prezydent.

d28ue1j

Według Dudy wypowiedzi ważnych polityków rosyjskich "naruszają interes RP oraz ranią Polaków". - Ranią szczególnie tych, którzy byli Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata - dodał prezydent.

Zobacz też: Tusk bezlitośnie o Kaczyńskim: jest autorem największego kłamstwa, które podzieliło wspólnotę

Podczas Rady Gabinetowej głos zabrał także premier. - Jesteśmy gotowi na wszelkie wyzwania związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Polska może odegrać pozytywną rolę. Jesteśmy proeuropejscy, dodatkowo cieszymy się z sojuszu w ramach NATO oraz bliskim relacjami ze Stanami Zjednoczonymi - przyznał Mateusz Morawiecki.

d28ue1j

Szef rządu zapewniał, że Polska dąży do deeskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Nasze służby dyplomatyczne są od lat w regionie, one są bardzo dobrze przygotowane na wszelkie ewentualności. Jesteśmy świadomi, że tam każda mała iskra może spowodować wybuch w całym regionie - dodał Mateusz Morawiecki.

Tuż przed Radą Gabinetową Andrzej Duda odbył naradę z Koordynatorem Służb Specjalnych Mariuszem Kamińskiem oraz szefami ABW, AW, SKW i SWW. Jak przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego "spotkanie poświęcone było omówieniu sytuacji bezpieczeństwa w związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28ue1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28ue1j
Więcej tematów